SUKCES "Szpilki" NA SZCZEBLU 68017 399212243480436 165574424 nOGÓLNOPOLSKIM

III miejsce z 9. Ogólnopolskiego Konkursu Teatrów Młodzieżowych, MELPOMENA 2012 przywiózł teatr „Szpilka”, a Marta Gomułka i Wiktoria Donart otrzymały wyróżnienia aktorskie za rolę Chochlika i Królowej . To kolejny sukces w historii grupy teatralnej ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku. Zmagania 13 teatrów zakwalifikowanych do konkursu z całej Polski (wybranych spośród 35 zgłoszeń) trwały od 22 do 24 listopada.

Były to teatry licealne, gimnazjalne i dwa ze szkoły podstawowej. W Środzie Wielkopolskiej zespół pokazał przedstawienie pt. „Krzywa bajka”. W jury konkursowym zasiedli aktywni twórcy kultury poznańskiej, a imprezę dofinansowano ze środków unijnych. Uczestnicy przeglądu skorzystali również z warsztatów teatralnych prowadzonych przez Agatę Jasińską - warsztat pracy z ciałem - oraz z wielu dodatkowych atrakcji. Uczestnicy wzięli udział w „Wieczorze IMPRO” – szczególny warsztat i „mocna dawka zdrowego śmiechu” polegający na tworzeniu krótkich improwizowanych scenek. Ta niezwykła zabawa znakomicie rozwija wyobraźnię młodego człowieka, a przy okazji bawi. Uczestnikom wręczono oryginalne i niepowtarzalne koszulki z logo Melpomeny.

Tegoroczna „Melpomena” to przedstawienia na bardzo wysokim poziomie, niepowtarzalny klimat, to jeden z najciekawszych konkursów teatralnych w Polsce. W ręce najwyżej ocenionych teatrów powędrowały 4 unikatowe statuetki. Każda z nich jest jedyna w swoim rodzaju, wykonana w nieco inny sposób. Teatr „Szpilka” przywiózł jedną z nich. Jest to duże osiągnięcie, ponieważ znalazł się w gronie zespołów licealnych - z Oświęcimia, z Krakowa i z Wrześni - jako jedyny zespół ze szkoły podstawowej i najmłodszy na MELPOMENIE

W spektaklu pt. „Krzywa bajka” występują: Zuzia Abramowicz, Zosia Bąk, Monika Chełminiak, Ola Dzikowska, Marta Gomułka, Weronika Janiak, Gabrysia Kolenda, Zuzia Pełczyńska, Martyna Piwońska, Julia Rygiel, Maciej Śliwiński, Wiktoria Trojan, Oliwia Walas, Iza Rafalska, Hubert Rosicki, Andrzej Kałużny, Wiktoria Donart i Agata Wąsikowska. Opieka artystyczna: Aldona Piwońska, Izabela Ochota i Ewa Pawlak.

„SZPILKA” NA ŁÓDZKIEJ „DZIATWIE” Z DWOMA PRZEDSTAWIENIAMI

DSCF0411

Kilka miesięcy przygotowań, próby, dopracowanie wszystkich szczegółów i eliminacje konkursowe. Wszystko po to, aby móc uczestniczyć w największym święcie teatru w Polsce. Grupa teatralna „Szpilka ” działająca w Szkole Podstawowej nr 1 w Turku w dn. 23 – 25 maja uczestniczyła w 34. Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Dziatwa” w Łodzi”. Choć teatr z „Jedynki” na Przeglądzie występował już wiele razy, to obecny zespół wystawił w tym roku dwa przedstawienia, co zdarzyło się po raz pierwszy, odkąd istnieje „Dziatwa”. Grupę tworzą dzieci , które już pięć lat pracują razem. Spektakle: „Krzywa bajka” i „O Pryszczycerzu i Królewnie Pięknotce” tak bardzo spodobały się Radzie Artystycznej, że obydwa otrzymały nominację do udziału w „Dziatwie”.

W Przeglądzie zaprezentowało się tylko 15 zespołów z całej Polski. Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili, ponieważ na tegorocznym Przeglądzie nie było gorszych i lepszych, zwycięzców i przegranych. Oprócz „święta teatru tworzonego przez brać teatralną”, były warsztaty dla instruktorów i dzieci , barwny korowód „Parada Szczęścia” , którego przewodnikami byli aktorzy Teatru Klinika Lalek z Wrocławia, leśna dyskoteka do północy i mnóstwo spotkań, rozmów i wspólnych zabaw. „Szpilka” otrzymała nagrodę „za nieoczywistość opowieści i piękne obrazy” oraz – w przypadku „Krzywej bajki” - „za krzywość w najprostszym wydaniu”. W gazetce festiwalowej można było przeczytać: „Od pierwszej do ostatniej minuty wszystko grało. Zarówno role indywidualne, jak i grupowe były odmalowane żywo i efektownie. To, co zasługuje na szczególne uznanie, to konsekwentnie realizowane zadania aktorskie na cały czas spektaklu. Wszyscy na scenie dokładnie wiedzieli, co mają robić”.