MATEMATYCZNY SUKCES NASZYCH DZIECI
Wszyscy wiemy, że w naszej szkole jest bardzo dużo dzieci uzdolnionych matematycznie.Potwierdzeniem tego są nagrody zdobywane corocznie w różnego rodzaju konkursach matematycznych. Szczególnym konkursem jest Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR. Szczególny, bo jest nietypowy i trudny. Każdego roku mamy kilkunastu nagrodzonych uczniów z klas 2 – 6. Jak trudne są zadania Kangura wiedzą dokładnie dzieci biorące udział w konkursie oraz nauczyciele przygotowujący dzieci. Zadania wymagają talentu, logicznego myślenia oraz dużo pracy i dobrego przygotowania, gdyż są zupełnie inne od tych rozwiązywanych na lekcjach matematyki. Potwierdzeniem prestiżu i wyjątkowości Kangura jest również odbywająca się w Koninie uroczystość wręczania nagród, przebiegająca w niezwykłej oprawie artystycznej. Tak było i w tym roku. 13 czerwca zwycięzcy odbierali dyplomy i nagrody z rąk konińskiego koordynatora konkursu Kangur. Miłym i ważnym momentem uroczystości było podkreślenie przez prowadzących , że w tym roku zdecydowanie triumfuje SP 1 z Turku. Mieliśmy bowiem aż 20 nagrodzonych uczniów. Oto oni: Klasy drugie – wyróżnienia – 2b: W. Zygoń, J. Drzewiecki, P.Potyralski, I. Stasiak, 2 d: N. Sidorowicz, 2 e: P. Majewski. Klasy trzecie – wyróżnienia – 3b: M. Adamski, 3c: N. Misiek. Klasy czwarte – bardzo dobry – 4 b: M. Buda, - wyróżnienia - 4b: J. Paszak, 4d: M. Ryczyński, Sz. Kurzawa. Klasy piąte – laureat – 5d: A.Białas, -wyróżnienia - 5d: N. Kałużna, Z. Skiba, A. Kukuła, N. Grabara, M. Rosiak, 5b: F.Staszak, 5c: M. Biskup. Nauczycielki, które przygotowały dzieci to panie: A.Koszykowska: 5b, 5c, 4d, A. Majtka: 5d, W. Trocha: 4b, E. Frasunkiewicz: 2e, I.Ochota: 2d, L. Pasturek: 2b, D. Hynas: 3b, A. Perlińska: 3c.
XXIV Zlot Szkół Sienkiewiczowskich
Przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrej uczestniczyli w dniach 20 – 22 maja w XXIV Ogólnopolskim Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich.
Szkołę Podstawową nr 1 w Turku reprezentowały uczennice: Adela Adamczyk i Aleksandra Kukuła pod opieką dyr. Elżbiety Pokojowej i Ewy Pawlak, a szkołę w Dobrej: Julia Śmigielska i Oliwia Kacprzak pod opieką dyr. Marka Milczarka i Dariusza Piestrzyńskiego. Gośćmi honorowymi zlotu byli: Maciej Cybulski – dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, wnuczka pisarza Jadwiga Sienkiewicz, wnuk – Juliusz Sienkiewicz i Anna Dziewanowska – prawnuczka oraz kilkoro praprawnuków. Niezwykłą atrakcją zlotu było spotkanie z aktorami – Danielem Olbrychskim i Janem Nowickim – odtwórcami ról
z Trylogii. Uczestnicy zwiedzili również Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku i Zamek Królewski w Chęcinach.
XV Memoriał im. Jacka Zycha
W sobotę 14 maja 2016 roku w sali sportowej w SP 1 w Turku odbył się XV Memoriał Jacka Zycha w mini piłkę siatkową. Do rywalizacji stanęło sześć zespołów, które reprezentowały miejskie szkoły podstawowe: SP4, SP5 oraz SP1. Jak co roku honorowy patronat nad turniejem objął Burmistrz Miasta Turku. Uroczystego otwarcia turnieju dokonała pani Elżbieta Pokojowa - dyrektor szkoły i przedstawiciel Burmistrza Miasta Turku - Andrzej Sochacki. Po krótkim wstępie przystąpiono do rywalizacji w dwóch grupach eliminacyjnych, do których rozlosowano przedstawicieli każdej szkoły. W grupie pierwszej najlepszą ekipą niespodziewanie okazała się druga drużyna reprezentująca SP 4 przed pierwszym zespołem SP 5, zaś w drugiej grupie niepokonanymi okazali się reprezentanci SP 1 przed UKS Maratończyk Turek. W półfinałach doszło do rywalizacji między dwoma ekipami z SP 4 oraz pierwszymi reprezentacjami SP 1 i SP 5. Po zaciętych meczach w stosunku 2 : 0 wygrały ekipy SP 1 oraz UKS Maratończyk Turek i to oni wywalczyli sobie miejsce w finale.
Klasa 4c na ognisku w Nadleśnictwie Turek
17 czerwca 2016 roku klasa 4c wraz z wychowawcą p. Katarzyną Błajet i rodzicami wybrała się do Nadleśnictwa w Turku na zaplanowane ognisko. Tego dnia bawiliśmy się i uczciliśmy zakończenie roku szkolnego. Na ognisku smażyliśmy kiełbaski, chleb oraz słodkie pianki. Oprócz tego rodzice przygotowali dla nas muf inki szpinakowe, truskawkowe i ciastka. Graliśmy w piłkę nożną, siatkową oraz skakaliśmy w gumę, kręciliśmy hula hop, tańczyliśmy w rytm muzyki. Ale najfajniejszą atrakcją było puszczanie ogromnych baniek mydlanych – zobaczcie sami na zdjęciach.
ZIELONA SZKOŁA „KASZUBY-AKTYWNIE”
30.05.16r. klasy 6d i 6e wyjechały na zieloną szkołę na Kaszuby. Na terenie ośrodka, położonego nad brzegiem jeziora Długie w otoczeniu lasów Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego realizowały program aktywnej edukacji ekologiczno – turystycznej. Pod czujnym okiem wykwalifikowanych instruktorów, dzieci czynnie uczestniczyły w zajęciach wymagających dużej aktywności i zaangażowania, bo jedynie współdziałanie wszystkich członków grupy gwarantowało powodzenie. Uczestnicy brali udział w wspinaczce i zjeździe po linii, , grze terenowej Capture The Flag, imprezie na orientację z mapą i kompasem, bubble battle(gra na gąbki), ruro skoczkach i nie tylko.
Wizyta w schronisku
27 maja 2016 r. klasy 6e i 4c z p. Bożeną Mielczarek i p. Katarzyną Błajet odwiedziły schronisko dla zwierząt, z zamiarem wręczenia karmy zbieranej przez uczniów naszej szkoły, oraz oczyszczalnię ścieków. Przy wejściu czekali na nas panowie, aby oprowadzić nas po schronisku i oczyszczalni. Byliśmy pod wrażeniem ich osobowości, pracy i serca do pomocy zwierzętom. To naprawdę niezwykli i wspaniali ludzie! Przywitaliśmy się z psami będącymi pod opieką schroniska, poszliśmy też na spacer z Perełką – pięknym białym pieskiem. Na pewno będziemy wracać na spacery z podopiecznymi schroniska i zachęcamy Was też do tego . To nie tylko nieoceniona pomoc dla psów, dla których bardzo ważny jest kontakt z człowiekiem i wyjście poza boks, ale też niezwykłe przeżycie dla każdego kto kocha psy. Następnym punktem, była oczyszczalnia ścieków. Tam również pracujący panowie oprowadzili nas po oczyszczalni i przybliżyli wiadomości dotyczące ochrony środowiska. Mogliśmy zobaczyć zbiorniki w których jest woda oczyszczona, odpady, które pozostają z oczyszczania ścieków. Nasza oczyszczalnia przyjmuje ścieki z gminy Turek i Przykona i jest gotowa przyjąć o wiele więcej ścieków. To jedna z największych oczyszczalni w okolicy. Wizyta w dwóch tak odmiennych miejscach, będących blisko siebie dostarczyła nam wielu wrażeń.
Światowy Dzień bez Papierosa
31 maja 2016 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Turku, był dniem propagującym i zachęcającym do rzucenia palenia papierosów. W akcjach brały udział wszystkie klasy od pierwszej do szóstej. Uczniowie klas 4-6 przygotowywali się do happeningu zachęcającego do rzucenia palenia oraz uświadamiające jakie skutki mogą być związane z długotrwałym paleniem tytoniu. Na korytarzu wyświetlona była prezentacja multimedialna, a uczennice klasy 4a zaprezentowały taniec, zachęcając do zdrowego stylu życia i rzucania palenia. Wychowawcy podczas lekcji wychowawczych uświadamiali uczniów o skutkach palenia nie tylko aktywnego, ale również biernego. Taki temat przyświecał również na wywiadówkach z rodzicami.
Zielona szkoła na Pojezierzu Lubuskim
W dniach 16-20 maja uczniowie klasy 6b, 5c, trzech uczniów klasy 5a i trzy uczennice klasy 3d spędzili miło czas na zielonej szkole w miejscowości Lubniewice na Pojezierzu Lubuskim.
Pięknie położony ośrodek wypoczynkowy Stilon nad jeziorem Lubiąż, malownicze krajobrazy, i kontakt z naturą sprawiły, że dobry humor nas nie opuszczał. Do naszej dyspozycji był plac zabaw, boisko do gry w piłkę siatkową, kort tenisowy oraz dużo miejsca do zabaw ruchowych na świeżym powietrzu. Odbywaliśmy piesze wędrówki po okolicy, odkrywaliśmy ciekawe miejsca i poznawaliśmy faunę i florę Pojezierza.
Lekcja inna niż wszystkie...
„ Wyszliśmy z klasy, by pójść do innej,
Tam podłogą – ziemia, Dachem – niebo, Oknami – chmury,
A drzwiami – słońce ”.
Tak właśnie, uczniowie klasy II e - wraz z wychowawczynią panią Elżbietą Frasunkiewicz i panią Wiesławą Majdańską - spędzili czas na Zielonej Szkole w pięknym, malowniczym zakątku Wielkopolski, z dala od zgiełku miast i hałasu. Był to pierwszy, prawdziwy, samodzielny wyjazd.
Spotkanie z prokuratorem
Prokurator to osoba, która strzeże praworządności i czuwa nad ściganiem przestępstw.
23.05.2016r. do naszej szkoły przybyli na spotkanie: prokurator – pan Marcin Rosiak oraz panowie policjanci. Przyjechali po to, aby opowiedzieć nam o konsekwencjach naszych czynów.
Na początku rozdano nam książki i kartki. Pan prokurator mówił o odpowiedzialności karnej - od 17. roku życia (z kilkoma wyjątkami) odpowiadamy za swoje czyny przed sądem dla dorosłych (wcześniej dla nieletnich). Pan Rosiak opowiedział nam, na czym polegają najczęściej popełniane przestępstwa, np. rozbój czy przywłaszczenie. Panowie policjanci wytłumaczyli, na czym polega ich praca. Zaprezentowali nam przedmioty takie jak: kajdanki, ręczny miotacz gazu, pałka. Jeden z naszych kolegów odcisnął swoją rękę na bramce. Technik kryminalistyczny za pomocą specjalnych urządzeń zdjął ten ślad, a następnie zaprezentował go nam. Dowiedzieliśmy się, iż na sali sądowej znajduje się wiele osób, a niektóre z nich noszą togi z różnokolorowymi wstawkami: prokurator (czerwone), sędzia (fioletowe) oraz adwokat (zielone).Mieliśmy okazję odcisnąć swoje palce na specjalnej kartce, a także ubrać prokuratorski strój. Następnie panowie policjanci rozdali nam cukierki, a pan prokurator złożył życzenia z okazji Dnia Dziecka. Wszyscy szczerze podziwiamy osoby pracujące w sądzie czy w policji, ponieważ są to trudne zawody, wymagające cierpliwości, odwagi i oczywiście przestrzegania prawa.
SUKCES W KONKURSIE HISTORYCZNYM
11maja br. w SP w Golinie odbył się finał jubileuszowego 20. Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest Powstanie Wielkopolskie, gwara wielkopolska i chrzest Polski. Konkurs rozgrywany jest na kilku etapach. W tym roku w eliminacjach szkolnych brało udział 18 uczniów z klas IV -VI. Do etapu powiatowego zakwalifikowali się: Michalina Rosiak i Nina Grabara z klasy 5d, Tomasz Rajczyk z klasy 5c, Weronika Dziamara i Zuzanna Szczesiak z klasy 6 e .
Do etapu rejonowego zakwalifikowały się dwie uczennice: Zuzanna Szczesiak i Weronika Dziamara z klasy 6 e. Po zdobyciu wysokiego wyniku na etapie rejonowym Zuzia Szczesiak zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego. W finale wykazała się wielką znajomością tematu, okazała się mistrzynią wiedzy z zakresu historii, a także kultury, obyczajów, języka i ludzi związanych z wielkopolską ziemią i w efekcie została laureatką 20. Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce.