UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 OTRZYMALI STYPENDIA ARTYSTYCZNE BURMISTRZA MIASTA TURKU
W dniu 25 czerwca 2020 roku w Miejskim Domu Kultury w Turku odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów artystycznych Burmistrza Miasta Turku.
Wśród nagrodzonych za osiągnięcia artystyczne w roku szkolnym 2019/2020 znalazło się dwoje uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Turku: Brunon Grabara z klasy 3doraz Amelia Ulańska z klasy 6d.
Nagrodzonym gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Czytaj więcej: UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY OTRZYMALI STYPENDIA ARTYSTYCZNE BURMISTRZA MIASTA TURKU
„BĘDZIESZ MIŁOWAŁ”
Uczniowie naszej szkoły przygotowywali się do beatyfikacji sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego, wykonując okolicznościowe prace plastyczne i tworząc prezentacje multimedialne. Uroczystość miała się odbyć dnia 7 czerwca w Warszawie, jednak z przyczyn od nas niezależnych została ona odroczona w czasie. Obecnie przed końcem roku szkolnego chcemy zaprezentować na tę okoliczność udostępnione już prace uczniów.
LIWIA OLEJNIK - LAUREATKĄ WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU JĘZYKA POLSKIEGO
Kuratoryjne konkursy przedmiotowe to jedne z najbardziej prestiżowych sprawdzianów wiedzy, w jakich mogą startować uczniowie szkół podstawowych . Udział w nich wymaga od ucznia – jaki i przygotowującego go nauczyciela – zaangażowania i wielu godzin pracy.
Miło nam poinformować, że Liwia Olejnik, uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku, została laureatką Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego. Sukces jest tym większy , że uczennica "Jedynki" uzyskała najwyższy wynik spośród wszystkich uczestników finału, 48 na 50 możliwych do zdobycia punktów. Niewątpliwie świadczy to o doskonałym przygotowaniu Liwii. Laureatka wykazała się ogromna wiedzą polonistyczną, przeczytała wiele lektur, świetnie zna gramatykę, ortografię, pisze oryginalne i bezbłędne wypracowania, a także posiada ogólną wiedzę o kulturze.
Warto dodać, że laureat konkursu jest zwolniony z egzaminu z języka polskiego w klasie ósmej.
Systematyczna praca, ogromne zaangażowanie i talent zostały nagrodzone. Brawo!
Liwia pracowała pod kierunkiem polonistki – Ewy Pawlak.
Gratulujemy Liwii i życzymy wielu dalszych sukcesów!
Czytaj więcej: LIWIA OLEJNIK - LAUREATKĄ WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU JĘZYKA POLSKIEGO
NASZA SZKOŁA OD WRZEŚNIA DOŁĄCZY DO #SUPERKODERÓW!
Do programu #SuperKoderzy Szkołę Podstawową nr 1 w Turku zgłosiły dziewczęta z klasy 7c: Nina Misiek i Barbara Maleta pod kierunkiem p. Emila piekarczyka.
#SuperKoderzy to program edukacyjny Fundacji Orange. Jest przeznaczony dla uczniów klas 4-8, w tym dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W czasie cyklu zajęć prowadzonych na lekcjach poszczególnych przedmiotów uczniowie poznają podstawowe zasady programowania, jednocześnie wykonując zadania zgodne z podstawą programową danego przedmiotu.
#SuperKoderzy uczą się grać na bananach, programować stację pogodową, tworzyć interaktywne multimedialne reportaże, a nawet własne strony internetowe czy gry dla robotów.
Czytaj więcej: NASZA SZKOŁA OD WRZEŚNIA DOŁĄCZY DO #SUPERKODERÓW!
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY
W dniach 16 - 18 czerwca 2020 roku uczniowie klas ósmych z naszej szkoły przystąpili do egzaminu kończącego szkołę.
Z OKAZJI DNIA MATKI - LAURKA DLA MARYI
Z okazji Dnia Matki, chętne dzieci z naszej szkoły realizując katechetyczną akcję – Laurka dla najlepszej Mamy na świecie czyli Najświętszej Maryi Panny, wyraziły swoją dziecięcą radość, pamięć i miłość. Nie mogąc zanieść ich do kościoła postanowiliśmy zaprezentować je na naszej szkolnej stronie. Dziękujemy serdecznie dzieciom i wszystkim rodzicom, którzy pomogli zrealizować to przedsięwzięcie: szkolni katecheci.
MOBILNA PRACOWNIA MULTIMEDIALNA DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 W TURKU
Uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Turku, Amelia Ulańska osiągnęła sukces w konkursie plastycznym #OSEWyzwanie pt. "Smart szkoła", dzięki czemu pracownia informatyczna szkoły wzbogaciła się o 16 nowych notebooków.
Ogólnopolski konkurs dla szkół zorganizowała Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa Państwowego Instytutu Badawczego z siedzibą w Warszawie. Laureatami konkursu #OSEWyzwanie zostało sześć szkół z Powiatu Tureckiego, dwie z naszego miasta: Szkoła Podstawowa nr 1 w Turku oraz I LO w Turku.
Czytaj więcej: MOBILNA PRACOWNIA MULTIMEDIALNA DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 W TURKU
100 ROCZNICA URODZIN ŚW. JANA PAWŁA II
Z okazji 100 rocznicy urodzin św. Jana Pawła II w naszej szkole powstaje Album ku pamięci Ojca Świętego pod hasłem „Przez Boga wybrany, przez ludzi kochany”. Na przestrzeni kilku lat uczniowie z naszej szkoły wykonywali przeróżne prace plastyczne, literackie. Organizowane były apele, akcje, które są udokumentowane na zdjęciach. W obecnych okolicznościach chcemy zaprezentować część archiwalną i obecną. Jest to dzieło otwarte.
Zacytujemy fragment listu Prezydium Konferencji Episkopatu Polski, który w całości był odczytany 17 maja b.r..
„W tym roku świętujemy setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, który przyszedł na świat 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Ten wielki święty wniósł nieoceniony wkład w historię naszego kraju, Europy, świata oraz w historię Kościoła powszechnego. O Karolu Wojtyle powiedziano i napisano już bardzo wiele, dobrze znana jest również jego biografia, która doczekała się licznych ekranizacji. W trudnym dla nas wszystkich czasie – gdy zmagamy się z pandemią koronawirusa i stawiamy pytania o przyszłość naszych rodzin oraz społeczeństwa – warto także zapytać o to, co On dziś miałby nam do powiedzenia? Z jakim przesłaniem zwróciłby się do rodaków w maju 2020 roku? Jako pierwsze przychodzą nam na myśl słowa, które wypowiedział w homilii rozpoczynającej pontyfikat: „Nie lękajcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi. Dla Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju! Nie bójcie się! Chrystus wie, co nosi w swoim wnętrzu człowiek. On jeden to wie!” (22.10.1978). Tak, Chrystus wie, co każdy z nas nosi dziś w sobie, On doskonale zna nasze radości, niepokoje, nadzieje, lęki, tęsknoty. Tylko On ma odpowiedź na pytania, które stawiamy sobie w obecnej chwili”.
„AKCJA FLAGA”
Pod takim hasłem uczniowie uczcili Święto Flagi. W tym roku nie mogliśmy zrobić wspólnego happeningu . Dlatego uczniowie w domu wspólnie z rodziną wykonywali mini flagi , a następnie wykonywali im zdjęcia w ciekawej aranżacji przestrzennej. Powstały piękne zdjęcia, jak również filmy podczas których wykonywano flagi. Dziękuję wszystkim tym, którzy podjęli wyzwanie.
ŚWIĘTO NARODOWE TRZECIEGO MAJA, CZYLI ŚWIĘTO UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
Święto Narodowe Trzeciego Maja upamiętnia rocznicę ustanowienia Konstytucji w 1791 roku. Data 3 maja 1791 roku jest przełomowa dla Polski i Europy. Nasza Konstytucja była pierwszym takim dokumentem ustanowionym na Starym Kontynencie i drugim ustanowionym na świecie - tuż za Ustawą Zasadniczą Stanów Zjednoczonych. Dzień Konstytucji 3 Maja w Polsce jest obchodzony od 1919 roku, jednak w okresie PRL-u został zniesiony, a następnie, w 1990 roku, przywrócony.
W tym roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza nie mogli obchodzić tego święta tak, jak to bywało w latach ubiegłych. Uroczyste apele, wystawy, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych nie były możliwe do zrealizowania. Ale to nie oznacza, że można było pominąć ten ważny w kalendarzu imprez szkolnych dzień. Uczniowie „Jedynki” z tej okazji przygotowali komiksy. Każdy zawierał ciekawostki na temat obchodzonego święta lub pomysły na świętowanie w dobie pandemii koronawirusa. Pomysłowość uczniów nie miała granic. Twórcy komiksów zaprezentowali m. in. pomysł zorganizowania wirtualnego koncertu, wirtualnego biegu z okazji Święta Konstytucji 3 Maja czy utworzenie zespołu muzycznego „Konstytucja”, którego członkowie to Konsty i Tucja. Młodsi uczniowie wzięli udział w wirtualnej lekcji historii na Zamku Królewskim w Warszawie, a następnie przystąpili do zilustrowania tego ważnego dla państwa polskiego wydarzenia, wyrażając uczucie radości i dumy, że są Polakami.
Zapraszamy do obejrzenia galerii komiksów i plakatów.
Czytaj więcej: ŚWIĘTO NARODOWE TRZECIEGO MAJA, CZYLI ŚWIĘTO UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
77. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM
Jak co roku, dla uczczenia rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, "jedynka" przystąpiła do akcji społeczno-edukacyjnej "Żonkile" w tym roku inaczej niż dotąd online. W ramach akcji uczniowie naszej szkoły przywołali pamięć o największym zbrojnym zrywie Żydów podczas II wojny światowej. Powstanie wybuchło 77 lat temu 19 kwietnia 1943 roku. Nie miało szans powodzenia . Hasłem powstania było " Wszyscy gotowi zginąć jak ludzie".
Dzieci wykonały prace plastyczne, wyrażając swoje emocje i dużo empatii do narodu skazanego na zagładę, wykonały też papierowe żonkile - symbol pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. Zapraszamy do galerii .
Czytaj więcej: 77. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM
KSIĄŻKA W OBIEKTYWIE
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który obchodziliśmy 23 kwietnia, uczniowie klas 1-5 wzięli udział w zabawie fotograficznej pt. „Książka w obiektywie”. Polegała ona na wykonaniu zdjęcia dowolnej książki, w zaprojektowanej przez siebie przestrzeni.
Wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy nadesłali swoje prace serdecznie dziękujemyJ i zapraszamy do obejrzenia naszej galerii na stronie szkoły, blogu biblioteki i naszym Facebooku.
ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNEJ RADOŚCI
Wielkanocne życzenia
dla każdego mamy
z uśmiechem serdecznie
Wam drodzy je składamy
aby życie w nas rosło
to co dobre się dzieliło
i pod wspólnym dachem
w nadziei się żyło
Przecież wszystko w drodze, zmienia się, ustaje,
jednak jest wiary pewność
Jezus Zmartwychwstały - Baranek Boży
On naszym Życiem,
więc życie nam daje.
JESTEŚMY Z WAMI!
"Jesteśmy z Wami" to akcja polegająca na przygotowaniu laurki w podziękowaniu za poświecenie dla służby zdrowia i innych osób zaangażowanych w pomoc chorym i zagrożonym.
Uczniowie naszej szkoły w ten oto symboliczny sposób wyrażają swoją ogromną wdzięczność.
Pozdrawiamy i życzymy Wszystkim dużo zdrowia!
DZIEŃ KOBIET W KLASIE 5D
W dzisiejszym dniu w klasie 5D obchodziliśmy Dzień Kobiet. Prezentem był wspaniały tort, życzenia oraz symboliczna róża dla wszystkich dziewczynek . Impreza zorganizowana przez chłopców była bardzo udana.
DROGIM PANIOM I KOLEŻANKOM!
6 marca w budynku przy ulicy 3 Maja, obchodziliśmy Dzień Kobiet. Z tej okazji chłopcy- przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, w imieniu własnym i wszystkich kolegów, składali życzenia Paniom pracującym w szkole oraz młodszym i starszym Koleżankom. Oprócz tradycyjnych życzeń, każda z Pań i Dziewcząt została obdarowana cukierkiem.
Chłopcy - serdecznie Wam dziękujemy!
DZIEŃ KOBIET Z NAUKĄ, TECHNIKĄ I KOSMICZNĄ PODRÓŻĄ W TLE
Świętowanie Dnia Kobiet klasa VI C rozpoczęła już 6 marca. Tego dnia dzieci, dzięki staraniom rodziców, miały okazję zwiedzić Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. W wycieczce dziewczynom towarzyszyli oczywiście chłopcy.
Na początku uczniowie odwiedzili planetarium, gdzie uczestniczyli w niezwykłej podróży po najbardziej niesamowitych miejscach naszego systemu planetarnego. Dowiedzieli się, jak maleńkim obiektem na tle innych ciał niebieskich jest nasza Ziemia. Następnie wybierali interesujące ich stanowiska, które znalazły się na ścieżkach dydaktycznych: Rozwój wiedzy i cywilizacji oraz Przetwarzanie energii.
Niezwykłych wrażeń dostarczył dzieciom obejrzany w kinie sferycznym film pt. W Kosmos i z powrotem (3D). Wyjątkową lekcją okazały się zajęcia W „świetle” elektronów, czyli patrząc przez mikroskop elektronowy. W powiększonym dziesiątki tysięcy razy oku muchy można było bez problemu dostrzec pojedyncze omatidium.
Wizyta w EC1 pomogła szóstoklasistom zrozumieć rolę nauki w powstawaniu nowych technologii, rozwoju medycyny i odkrywaniu Kosmosu.
Czytaj więcej: DZIEŃ KOBIET Z NAUKĄ, TECHNIKĄ I KOSMICZNĄ PODRÓŻĄ W TLE
PROFILAKTYKA I DZIAŁANIA ZAPOBIEGAJĄCE ROZPRZESTRZENIANIU SIĘ KORONAWIRUSA
Czytaj więcej: Profilaktyka i działania zapobiegające rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
„ZAMIENIAŁEŚ LUDZI W KAMIEŃ, TERAZ SAM SIĘ W SKAŁĘ ZAMIEŃ”
We wtorek 3 marca uczniowie klasy IV c wystawiali przedstawienie pt.” Legenda o warszawski m Bazyliszku”. Był teatr, były też nauka i zabawa. Dzięki pomocy rodziców kostiumy oraz scenografia pomagały dzieciom przenieść się w wyobraźni do legendarnych czasów powiązanych
z historią Polski .
Inscenizacja powstawała na lekcji języka polskiego prowadzonej przez p. Joannę Trembasiewicz.
Czytaj więcej: „ZAMIENIAŁEŚ LUDZI W KAMIEŃ, TERAZ SAM SIĘ W SKAŁĘ ZAMIEŃ”