ŻYWA LEKCJA HISTORII W JEDYNCE16

13 maja w Szkole Podstawowej nr 1 w Turku odbyła się „Żywa lekcja historii”. Szczególnym gościem tego niecodziennego spotkania była p. Anna Musialska, turkowianka, która opowiedziała uczniom o latach okupacji hitlerowskiej w naszym mieście.

P. Anna wspominała swoje dzieciństwo, przydające na okres   od wybuchu II wojny światowej aż do wyzwolenia Turku. Swoją opowieść ilustrowała zdjęciami z tamtego okresu oraz dokumentami.  Uczniowie mogli przeczytać oryginalny list pisany z obozu koncentracyjnego. Uczestnicy spotkania zadawali gościowi wiele pytań, dotyczących trudów życia codziennego w okupowanym Turku. Pani Anna opowiadała  jak w  tragicznych warunkach egzystowali Turkowianie, pozbawieni elektryczności, ogrzewania, wody, żywności, ubrań i wszystkich innych potrzebnych artykułów. Ze wzruszeniem  wspominała te chwile, w których pomimo  tragizmu wojny ludzie wzajemnie wspierali się w nieszczęściu i walczyli z okupantem.

Uczniowie z klasy V d przygotowali krótką inscenizację, dotyczącą jedynego w dziejach naszego kraju, zwycięskiego zrywu powstańczego, jakim było Powstanie Wielkopolskie. Zarówno autorem  scenariusza, jak i reżyserem przedstawienia był uczeń Maciej Adamiak.  Jego koledzy i koleżanki wspaniale wcielili się w role postaci, występujących w przedstawieniu: Ignacego Paderewskiego z małżonką, Wielkopolan i żołnierzy. Uczniowie wykorzystali różne rekwizyty: hełmy z pracowni historycznej, za mundury posłużyły harcerskie mundurki, a bronią były po prostu zabawki ze sklepu. Inscenizacja była odegrana w sposób bardzo brawurowy i pełen ekspresji, czego wyrazem były głośne owacje publiczności, którą stanowili uczniowie klas V i VI.

Nie po raz pierwszy nauczycielka historii p. Bożena Mielczarek zorganizowała  dla uczniów taką  lekcję. Z pewnością nauka historii w taki oryginalny sposób jest o wiele ciekawsza niż lekcja tradycyjna i sprawia, że uczniowie lepiej przyswajają wiedzę.