ZIELONA SZKOŁA NA MAZURACH I SUWALSZCZYŹNIEDSCN6163

W dniach 26.05 2014r.-  30.05.2014r. klasy 4e, 4d i 5c wraz z opiekunkami :  p. W. Trochą, p. B. Mielczarek, p. J. Idziak oraz p. I. Marciniak pojechały na zieloną szkołę do miejscowości Mrozy koło Ełku.

Pierwszego dnia o godzinie 5:40 odbyła się zbiórka przed szkołą, a 20 minut później ruszyliśmy w podróż. Do pensjonatu ,, Leśny Dwór” zajechaliśmy około 16:30. W międzyczasie zwiedziliśmy miejsce historycznej bitwy pod Grunwaldem, która odbyła się w roku 1410. Dowiedzieliśmy się, że walczyły w niej wojska polsko – litewskie przeciwko Krzyżakom. Naszym wojskiem dowodził król Władysław Jagiełło, a przeciwnikami - Ulrich von Jungingen. Nieopodal muzeum, które odwiedziliśmy znajduje się haftowany obraz wyszyty na wzór słynnego dzieła Jana Matejki pt. ,,Bitwa pod Grunwaldem”. Po przybyciu do Mrozów, zakwaterowaliśmy się i mieliśmy czas wolny aż do kolacji.

Drugiego dnia po śniadaniu pojechaliśmy do Gierłoży. Zwiedziliśmy tam ,,Wilczy Szaniec”- kwaterę Adolfa Hitlera. Widzieliśmy wielkie bunkry, które Niemcy wysadzili, gdy uciekali z terenu dzisiejszych Mazur. Ich mury mają  grubość nawet 6 metrów! Dalej pojechaliśmy do Reszla i zwiedzaliśmy basztę zamku. Następnie ruszyliśmy do św. Lipki , gdzie  wysłuchaliśmy koncert organowy, który urozmaicały ruchome  figurkami instrumentu! Po tym, przewodnik opowiedział nam o tym pięknym kościele. Dalej udaliśmy się do Mikołajek, aby wykąpać się w basenach hotelu Gołębiewski. Zmęczeni i pełni wrażeń wróciliśmy do miejsca pobytu.

Trzeciego dnia pojechaliśmy do Augustowa i zwiedziliśmy Muzeum Etnograficzne, w którym poznaliśmy  zwyczaje dawnych  mieszkańców Mazur. Trudnili się oni m.in. rybołówstwem, garncarstwem i rolnictwem. Następnie przejechaliśmy do Starego Folwarku i obejrzeliśmy Muzeum Wigier. Dowiedzieliśmy się, że kiedyś przesuwał się tutaj gigantyczny lodowiec, który stworzył aktualny krajobraz Mazur , a jezioro Wigry ma kształt Smoka i jest na nim około 14 wysepek. Później mieliśmy możliwość zwiedzania  pokamedulskiego klasztoru i przepłynięcia się statkiem ,, Kameduła” . Gdy wróciliśmy odbyła się dyskoteka z konkursami tańca i śpiewaniem.

Czwartego dnia udaliśmy się do Ełku, gdzie przebywaliśmy w  Muzeum Kolejki Wąskotorowej i Muzeum Pszczelarstwa. W tym drugim zobaczyliśmy ule architektoniczne ,przedstawiające budowle oraz rzeźbiarskie,  przypominające różne postaci. Po powrocie do ,, Leśnego Dworu” odbyły się rozgrywki sportowe, w których brały udział Szkoła Podstawowa nr 1 i  4 z Turku. Chłopcy mogli pokazać swoje umiejętności piłkarskie, a dziewczynki rzucały piłką do kosza oraz rywalizowały w biegu przez przeszkody. Później odbyło się ognisko. Piekliśmy na nim kiełbaski i chleb.

W ostatnim dniu pobytu w Mrozach  spakowaliśmy się i po obiedzie  wyruszyliśmy do Turku. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w restauracji McDonald’ s. O godzinie 21.50 wróciliśmy do domu.

Zielona szkoła wszystkim się bardzo podobała. Zwiedziliśmy ciekawe miejsca i zdobyliśmy wiele interesujących informacji. Dziękujemy naszym paniom  za opiekę i cierpliwość. Czekamy na następny wyjazd.

Zuzia Szczesiak kl.4e