KOSMICZNE MIASTECZKO „PLANETY ENERGII” 24

W TURKU

            W dniach 18 - 19 kwietnia 2013 r. nasze miasto odwiedzi kosmiczne interaktywne miasteczko „Planety Energii”, a to za sprawą klasy 3d i p. Grażyny Sujewicz ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. H. Sienkiewicza w Turku. Uczniowie wraz z wychowawcą przystąpili do III edycji konkursu „Planety Energii” i znaleźli się wśród 10 nagrodzonych nauczycieli i klas z całej Polski,. Do konkursu zgłosiło się wiele szkół: 300 nauczycieli i niemal 4,2 tys. uczniów klas I-III ze szkół podstawowych w całej Polsce.

              Projekt edukacyjny „Bezpiecznie z prądem” Grupy ENERGA o zasięgu ogólnopolskim, był realizowany przez p. Grażynę Sujewicz i kl. 3d Szkoły Podstawowej nr 1 im. H. Sienkiewicza w Turku, od października 2012 r. do stycznia 2013 r.
               Głównym założeniem przedsięwzięcia było propagowanie wśród dzieci wiedzy nt. energii elektrycznej – źródeł jej wytwarzania, roli w codziennym życiu oraz niebezpieczeństw, jakie niesie za sobą nieprawidłowe korzystanie z urządzeń elektrycznych oraz nierozważne zachowanie w pobliżu obiektów energetycznych.
             Jednym z głównych warunków, które należało spełnić, aby wziąć udział w rywalizacji o atrakcyjną nagrodę dla swojej szkoły i miasta, było teoretyczne i praktyczne zrealizowanie 6 obszernych zagadnień:

  • Od łuczywa do żarówki energooszczędnej.
  • Jak to się dzieje, że żarówka świeci?
  • Gdy zostaję sam w domu.
  • Czy możliwe jest życie bez elektryczności?
  • Bezpieczne wakacje.
  • Racjonalnie korzystam z energii dla dobra mojego i przyrody.

Ocenie jury podlegał także stopień zaangażowania nauczyciela w realizację projektu – głównie jego działania dodatkowe.

                 Mając na względzie wysokie wymagania konkursowe, w ramach realizacji projektu odbyła się wycieczka do Elektrowni Adamów, podczas której dzieci z SP 1 w Turku od podstaw poznały sposób wytwarzania energii elektrycznej i jej przesyłu, a także miało miejsce spotkanie z p. Pawłem Tomaszewskim – elektrykiem Elektrowni Adamów, który przedstawił działanie praktyczne przeróżnych mierników i umożliwił dzieciom samodzielne budowanie obwodów elektrycznych.

Ponadto uczniowie kl. 3d pod okiem swojej wychowawczyni m.in. wykonali plakaty, zrealizowali wiele kart pracy, ćwiczeń praktycznych, eksperymentów, często podczas zajęć pozalekcyjnych w formie zabawy - nauki o trudnych zagadnieniach.
                 Podsumowaniem realizacji projektu było
złożenie przez p. Grażynę Sujewicz sprawozdań z przeprowadzonych działań oraz dokumentacji w formie zdjęć, autorskich prezentacji i krótkich filmów z dziećmi w roli głównej.

Udostępnij

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn