ZIELONA SZKOŁA „KASZUBY-AKTYWNIE” IMG 20160601 200849

30.05.16r. klasy 6d i 6e wyjechały na zieloną szkołę na Kaszuby. Na terenie ośrodka,   położonego nad brzegiem  jeziora Długie  w otoczeniu  lasów Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego realizowały program  aktywnej  edukacji  ekologiczno – turystycznej. Pod czujnym okiem wykwalifikowanych instruktorów, dzieci czynnie uczestniczyły w zajęciach wymagających dużej aktywności i zaangażowania, bo jedynie współdziałanie wszystkich członków grupy gwarantowało powodzenie.  Uczestnicy brali udział  w  wspinaczce i zjeździe po linii, , grze terenowej Capture The Flag, imprezie na orientację z mapą i kompasem, bubble battle(gra na gąbki), ruro skoczkach i nie tylko.

Działania programu przeprowadzane były  w warunkach całkowicie nowych dla uczestników, nie byli  więc w stanie realizować ich w oparciu o swoją dotychczasową wiedzę i rutynowe działania. W środę odbyła się wycieczka do Centrum Edukacji w  Szymbarku, gdzie  dzieci uczestniczyły w żywej lekcji historii.     Usłyszały gwarę  kaszubską,  zobaczyły  najdłuższą deskę świata, największy koncertujący fortepian świata , dom Sybiraka z łagrem, bunkier Gryfu Pomorskiego,  oraz  sławny „dom do góry nogami”. Zielona szkoła na Kaszubach okazała się dla dzieci wspaniałą przygodą, na której  nauczyły się pokonywania  trudności w warunkach pozaszkolnych ,a  przede wszystkim odkrywały własny potencjał. Podsumowaniem zajęć  były medale,  nagrody i dyplomy. Szkoda, że była to ostatnia wspólna przygoda klas z wychowawcami: p. Wiolettą Trochą, p. Bożeną Mielczarek i p. Katarzyną  Błajet.