SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE WIZYTA STUDYJNA

30 września 2016 r. w Szkole  Podstawowej  nr 1 w Turku odbyła się wizyta studyjna podsumowująca działania szkoły przygotowujące do uzyskania Certyfikatu Wojewódzkiego SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE z udziałem starszego wizytatora i zarazem koordynatora rejonowego Szkół Promujących Zdrowie, pani Doroty Rogalskiej Daszkiewicz oraz  przedstawiciela Miejskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Koninie, pani Anny Kamińskiej oraz  p Alfreda Rajczyka dyrektora PSSE Turek. Gośćmi spotkania byli przedstawiciele sekcji oświaty zdrowotnej PSSE Turek, dyrektorzy placówek kulturalnych i oświatowych współpracujących ze szkołą, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji, Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Nadleśnictwa Turek, Fundacja ZŁOTA GODZINA, pan doktor Jerzy Olas, pani dietetyk Justyna Wodzińska.  W trakcie okresu przygotowawczego do Wielkopolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie koncentrowano zadania wokół trzech priorytetowych problemów dotyczących:  kształtowania nawyku zdrowego odżywiania, roli i znaczenia ruchu dla zdrowia człowieka oraz zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia.

Realizowano  wiele programów prozdrowotnych. W trakcie podejmowanych działań szkoła współpracowała  ze środowiskiem lokalnym. Wszyscy obecni  goście wspierali nasze działania, za co serdecznie dziękujemy.

Tradycją  szkoły jest przyznawanie tytułu Przyjaciela Szkoły za  bezinteresowną pomoc  i  wsparcie dla szkoły. Z okazji podsumowania działań zdrowotnych rada pedagogiczna  szkoły przyznała tytuł  Przyjaciela Szkoły:  p. Dorocie Rogalskiej - Daszkiewicz – koordynatorowi rejonowemu SZPZ, p. Justynie Wodzińskiej, zaprzyjaźnionemu ze szkołą dietetykowi, p. Jerzemu  Olasowi, dr nauk medycznych oraz p. dyrektorowi  PSSE w Turku, Alfredowi Rajczykowi.

Ogłoszono  konkurs na logo Szkoły Promującej Zdrowie , który  wygrał uczeń klasy 6 c Tomasz Rajczyk i na podstawie jego pracy powstało logo szkoły.

Kronikę wydarzeń zdrowotnych prowadziła gazeta KLEKS, na stronie internetowej szkoły w zakładce „szkoła promująca zdrowie” oraz prowadzony jest  blog  szkoły promującej zdrowie.

Dekorację na salę sportową pod opieką p. A. Piwońskiej , przygotowały dzieci z rodzicami i wychowawcami  przy pomocy   firmy BALWIT oraz firmy  „Miranda”.

Część artystyczną o tematyce profilaktycznej , mówiącej o wpływie gier komputerowych na zdrowie oraz  o roli akceptacji w grupie  rówieśniczej   przygotował teatr SZPILKA i SZPILKA MINI ( opiekunowie I. Ochota, E. Pawlak, a. Piwońska). Oprawę muzyczną przygotowała p. Izabela Ochota a piosenki wykonały Paula  Biskup i Amelia Sobczyk .

Tańce przygotowała p. E. Kulesza z  uczennicami z klasy 4c oraz absolwentkami naszej szkoły, które tańczyły na wielu uroczystościach  szkolnych.