WYCIECZKA DO TORUNIADSC 0132

Dnia 24 kwietnia  uczniowie klasy 1b,3c oraz 10 uczniów z klasy 4 b pod opieką wychowawcy klasy 1b- Doroty Hynas, wychowawcy 3c –Haliny Koszady i wychowawcy świetlicy-Wiesławy Majdańskiej oraz praktykantki Moniki Budki pojechali na wycieczkę do Torunia. W programie wycieczki było Muzeum Piernika oraz Manufaktura cukierków a także spacer po toruńskim rynku i oczywiście zakup toruńskich pierników. Wycieczka dostarczyła dzieciom wiele przeżyć oraz radości. Po przyjeździe wszyscy udali się do Muzeum Piernika. Panowała tam niepowtarzalna atmosfera. Jak na muzeum przystało wszędzie było wiele eksponatów, które miały związek z wypiekiem pierników. Dzieci mogły dowiedzieć się jakie przyprawy używa się do wypieku pierników oraz jak dawniej wypiekano pierniki.

Zapoznały się z historią toruńskich pierników. Wiele niezapomnianych przeżyć dostarczyło dzieciom  uczestnictwo w wypieku pierników. Dzieci same mogły wykonać własny, wybrany przez siebie piernik z gotowego ciasta piernikowego. Panie ubrane w długie suknie i przepasane białymi fartuchami udzielały instruktażu w jaki sposób prawidłowo wykleić pierniki. Następnie pierniki trafiły do pieca, a dzieci tymczasem zwiedzały pomieszczenia, które służyły za cukiernie. Były także poczęstowane piernikami. Każde dziecko otrzymało własny wypieczony piernik, który mogło zabrać do domu. Z Muzeum dzieci z opiekunkami udały się do Manufaktury Cukierków. To dopiero było przeżycie! Mogły zaobserwować jak ręcznie wyrabia się masę do cukierków. Poznały tajniki kolorowych lizaków i cukierków, które tnie się nożyczkami. Jedna z pracujących w Manufakturze pań pokazała w jaki sposób gotowa masa jest nakładana wiele razy na specjalny hak, dzięki czemu zmienia barwę z karmelowej na niemal białą. Panie gotową ciepłą masę cukierkową przekładały do ostudzenia na zimne blachy, a następnie skręcały z kolorowych mas wielki cukierek, który następnie rozciągały, aż stał się wąski jak patyk. Wtedy to specjalnymi ostrymi przyrządami cięły te kolorowe cukierkowe patyki na małe kawałeczki. Dzieci mogły kupić sobie takie kolorowe lizaki i cukierki. Wszyscy bardzo się starali zapamiętać w jaki sposób powstają cukierki, które przecież tak bardzo lubią. Po wyjściu z Manufaktury wszyscy udali się na posiłek. Nieopodal był McDonald’s  i tam dzieci zjadły ciepły posiłek i w doskonałych humorach wszyscy udali się na toruński rynek. Oczywiście nie zapomnieliśmy, że jesteśmy w mieście naszego sławnego astronoma mikołaja Kopernika, którego pomnik stoi na toruńskim rynku. Tam dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie. Wiele radości dał dzieciom pobyt przy słynnej toruńskiej fontannie zwanej „żabką”, bowiem na czterech jej narożnikach znajdują się złote żabki. Dzieci usłyszały, że grosik rzucony do fontanny ma przynieść szczęście oraz zapewnienie, że jeszcze tutaj wrócą. Rzucano więc z ochotą te grosze na szczęście. Po tylu przeżyciach i wrażeniach w doskonałych humorach dzieci wróciły do domu. Miały co opowiadać, bo to była naprawdę niezpomniana wycieczka i niezapomniana przygoda. Podzieliły się wrażeniami z wychowawcami i zapewniły, że jeszcze raz chciałyby jechać na tak wspaniałą wycieczkę.