XXIII FESTYN ARCHEOLOGICZNY W BISKUPINIE IMG 20170919 103756

Uczniowie klasy 4d i 4b razem z opiekunami wzięli udział w XXIII Festynie Archeologicznym w Biskupinie zorganizowanym przez Muzeum Archeologiczne w Biskupinie oraz Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Bohaterami tegorocznego festynu, którego hasło przewodnie brzmiało „Bogowie wojny”, byli wojownicy i ich boscy opiekunowie.

Uczniowie poznali zwyczaje związane z bitwami, dawne uzbrojenie, sposoby walki, ale także wierzenia wojowników i rytuały przedbitewne. Byli świadkami bitwy wojów wczesnośredniowiecznych, bitwy legionu rzymskiego z barbarzyńskimi Dakami oraz bitwy dwóch łodzi na wodach Jeziora Biskupińskiego. Zwiedzali osadę prasłowiańską i brali udział w przygotowanych dla nich pokazach rzemiosł dawnych.  Samodzielnie wytwarzali ozdoby mezolityczne, szklane paciorki, a najodważniejsi próbowali swoich sił w  przędzeniu nici i tkactwie. Uczestniczyli w  pokazie szycia strojów i  rozpalania ognia za pomocą krzesiwa. W wojskowych obozach mogli zobaczyć uzbrojenie dawnych wojowników oraz sposób powstawania poszczególnych elementów uzbrojenia.

Dużą atrakcją dla uczniów był rejs po Jeziorze Biskupińskim oraz przejazd kolejką do Wenecji, gdzie oglądali średniowieczne ruiny zamku Krwawego Diabła Weneckiego i wystawę średniowiecznych maszyn oblężniczych.

Wbrew wszelkim  obawom pogoda dopisała i wszyscy wrócili zadowoleni i w doskonałych humorach do domu, a wiedza którą zdobyli na pewno przyda się w szkole.