P1170082IV SZKOLNY TURNIEJ JĘZYKOWY W SP1

W trosce o piękną i poprawną polszczyznę w Szkole Podstawowej nr 1 w Turku po raz czwarty odbył się Szkolny Turniej Językowy „Z poprawną polszczyzną na co dzień”. Głównym celem konkursu jest wyrabianie w uczniach nawyku językowej dociekliwości. Uczestniczyli w nim uczniowie klas szóstych, którzy wytypowali czteroosobowe drużyny: „Ortomaniacy” z 6a, „Zaklinacze polskiego” z 6b, „Żubry” z 6c i „Gżegżółki” z 6d. W konkursowych zmaganiach dzieci mogły pochwalić się swoją wiedzą na temat form wypowiedzi, części mowy, słownictwa, związków frazeologicznych, polskich przysłów i oczywiście ortografii.

Kiedy drużyny rozwiązywały zadania, chętni uczniowie z widowni również mieli możliwość zaprezentowania swojej wiedzy językowej, wyjaśniając frazeologizmy i bawiąc się w kalambury. W tym czasie wszyscy wysłuchali recytacji wierszy w wykonaniu mistrzyń słowa: Mai Walas, Amelii Sobczyk, Pauli Biskup, Natalii Jurkiewicz i Nadii Przygońskiej. Po zakończeniu turnieju komisja sprawdziła prace i wyłoniła zwycięzców, którymi okazali się uczniowie z klasy 6b. Po wręczeniu dyplomów i rozdaniu nagród uczniowie zgodnie stwierdzili: “  Język, którym się posługujemy, świadczy o nas, o naszej kulturze, dlatego warto posługiwać się poprawną polszczyzną".