20180525 130932ZIELONA SZKOŁA "MAZURY AKTYWNIE"

Uczniowie klas 4d i 4b oraz kilkoro uczniów klas 4a i 4c w ubiegłym tygodniu wzięli udział w zielonej szkole na Pojezierzu Mazurskim – MAZURY AKTYWNIE.

Czwartoklasiści zwiedzili zamek krzyżacki z przełomu XIII i XIV wieku, wzniesiony na wzgórzu górującym nad miastem Golub-Dobrzyń. Byli także w Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, który znajduje się na terenie Puszczy Piskiej. Ponieważ większość zwierząt jest zaprzyjaźnionych z człowiekiem, dlatego też możliwe było wejście do niektórych gatunków na ich obszerne wybiegi, głaskanie, podziwianie z bliska, a nawet karmienie zwierząt, z czego zadowoleni byli mieszkańcy Parku, jak i uczniowie.

Również ważnym miejscem, który zwiedzili, był Wilczy Szaniec - jeden z najbardziej znanych obiektów II Wojny Światowej, na terenie którego przebywali Adolf Hitler, Hermann Goring i inni  zbrodniarze wojenni.

Także sporo radości dostarczył pobyt na Fermie Jeleniowatych w Kosewie Górnym. Tu spacerowali wśród oswojonych jeleni pasących się na pięknie położonych pastwiskach nad jeziorem Kuc, a w muzeum Stacji Badawczej dowiedzieli się wielu ciekawostek o tych niezwykłych zwierzętach.

Czwartoklasiści spędzali czas bardzo aktywnie. Nauczyli się, w jaki sposób umiejętnie korzystać z mapy i kompasu, a następnie zdobytą wiedzę wykorzystali w prawdziwym marszu na orientację, gdzie podzieleni na grupy musieli odnaleźć ukryte punkty kontrolne w lesie. Chodzili także po cienkiej taśmie zawieszonej między drzewami, strzelali z łuku i rozpalali ogień bez użycia zapałek. Ponieważ pogoda dopisała nie zabrakło także konkursów na plaży. Niejeden z uczestników skorzystał wówczas z nieplanowanej kąpieli. Wszystkie konkurencje i zabawy łączyły w sobie wiele dyscyplin sportowo-turystycznych i dostarczyły dzieciom mnóstwo atrakcji.

Do dyspozycji uczniów było także boisko treningowe do piłki nożnej, plażowe boisko do piłki siatkowej, boisko do koszykówki i kort tenisowy. Każdy znalazł coś dla siebie, a dobry humor nie opuszczał nikogo.

Nad bezpieczeństwem uczniów czuwały wychowawczynie klas: p. Bożena Mielczarek i p. Małgorzata Pakuła oraz p. Magdalena Sobczak, p. Joanna Urbaniak i p. Bartosz Stachowiak.