WIZYTA DZIECI Z NIEMIEC W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 I NR 5 W TURKUwymiana 1

Do Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 5 w Turku zgodnie z wieloletnią tradycją przybyli uczniowie wraz z opiekunami ze szkoły KGS z partnerskiego miasta Wiesmoor. Głównym celem takich spotkań jest wzmocnienie europejskiego wymiaru edukacji przez promowanie współpracy międzynarodowej.

Od 24 do 30 marca 2019 r. niemieckie dzieci były goszczone przez polskie rodziny, gdzie znalazły bardzo dobrą opiekę, a wolny czas wypełniony został interesującymi zajęciami. Zespół nauczycieli z obu szkół p.dyr. Elżbieta Pokojowa, p.dyr. Zdzisława Kośla, Elżbieta Pacześna, Aneta Ulańska – Grabowska i Izabela Cytrowska odpowiedzialny za pobyt naszych gości przygotował atrakcyjny program. Wszystkie działania jednak były realizowane dzięki pracy innych zaangażowanych nauczycieli.

Wizyta była krótka, ale bogata w wydarzenia. W poniedziałek zostaliśmy zaproszeni do Urzędu Miasta, gdzie p. burmistrz Romuald Antosik i przewodnicząca Rady Miasta p. Mariola Kadrzyńska – Siwek powitali naszych gości i opowiedzieli o mieście. Jak co roku tak i tym razem nie zabrakło słodyczy i upominków dla dzieci oraz opiekunów. Po wizycie u Burmistrza grupa udała się do Muzeum J. Mehoffera, by uczestniczyć w warsztatach ceramicznych, a nastepnie obejrzeć wystawy muzealne. Uczniowie wykonali piękne dzwonki, które zabrali ze sobą na pamiątkę.

Zgodnie z założeniami projektu uczniowie uczestniczyli też w zajęciach lekcyjnych.

p.Aldona Piwońska zorganizowała i poprowadziła warsztaty plastyczny, na których grupa polsko-niemiecka wykonywała własnoręcznie przepiękne pisanki różnymi technikami, poznając przy tym polskie tradycje wielkanocne.

W czwartek grupa udała się na wycieczkę do Poznania. Wspólnie z przewodnikiem podziwialiśmy uroki Starego Miasta oraz najważniejsze zabytki. Wzięliśmy także udział w warsztatach w Rogalowym Muzeum, gdzie uczestniczyliśmy w wypieku tychże specjalności oraz poznaliśmy ich recepturę.

Piątek minął grupie również bardzo przyjemnie. Od rana gościliśmy w Zagrodzie Edukacyjnej w Olszówce, gdzie Pani Ewa Dzieran - Hadław przygotowała dla nas wiele atrakcji; między innymi wykonywaliśmy wielkanocne kompozycje z gliny rzeźbiarskiej. Nie zabrakło także zabaw na świeżym powietrzu. Największą popularnością cieszyło się szukanie jajek, zabawy ze zwierzakami i przejażdżka ciągnikiem. Na koniec czekał na wszystkich słodki poczęstunek – drożdżówki i świeże ciasto.

Wieczorem rodziny polskie goszczące dzieci niemieckie zostały zaproszone na pożegnalną kolację do stołówki Szkoły Podstawowej nr 5.

Przedsięwzięcie to było możliwe dzięki Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży - organizacji międzynarodowej utworzonej przez rządy obu krajów i współpracy wielu ludzi, przede wszystkim rodzin goszczących, ale również nauczycieli, którzy pomagali zespołowi koordynującemu w realizacji przygotowanego programu.

Dzieci niemieckie i ich opiekunowie bardzo dziękowali wszystkim za tak miłe i serdeczne przyjęcie. Szkoda tylko, że tych sześć dni tak szybko minęło i piękna przygoda się skończyła. Pozostaje nam tylko mieć nadzieję, że dzieci o sobie nie zapomną i utrzymają kontakt listowy czy e- mailowy. Już we wrześniu tego roku uczniowie naszych szkół będą przebywać na wymianie w Wiesmoor, zatem zawarte znajomości i przyjaźnie znów odżyją.