KLASA 1 A NA PIKNIKU NAUKOWYM P1180818

„EDUSCIENCE” W GNIEŹNIE

12 kwietnia uczniowe klasy 1 „a” ze Szkoły Podstawowej numer 1 w Turku wyruszyli na spotkanie z „przygodą naukową”. Skorzystaliśmy z zaproszenia Szkoły Podstawowej nr 5 z Gniezna, która tak jak i my, przystąpiła we wrześniu do projektu naukowego EDUSCIENCE.

Gospodarze - uczniowie, pani dyrektor, nauczyciele oraz Prezydent Miasta Gniezna - powitali nas bardzo serdecznie. Następnie odbył się pokaz naukowy dzięki któremu przyszli badacze dowiedzieli się między innymi, jak zrobić pastę do zębów dla słonia, dlaczego papier zanurzony w denaturacie nie płonie i jaki związek ma z tym woda .

Dzieci nauczyły się za pomocą naukowych czarów zamieniać wodę w „sok” i „herbatę”, i z powrotem w wodę. Zobaczyli też, jak działa ciecz nienewtonowska, czyli jak zrobić z wody twardą kulę. Kolejnym etapem Pikniku były warsztaty naukowe. Uczniowie pod opieką prowadzących z Instytutu Geofizyki Akademii Nauk poznali, czym są zjawiska tarcia, napięcia powierzchniowego, zaznajomiły się z zasadą działania silnika odrzutowego oraz sprawdziły, co to jest chromatografia.

Dla uczestników tego wydarzenia, organizatorzy przygotowali szczególną atrakcję – wizytę w Planetarium, która cieszyła się największym zainteresowaniem. Obejrzeli tam między innymi: kosmiczny pokaz, który trwał 30 minut. Był wprost zachwycający.

Uczniowie klasy 1 „a” wzięli również udział w specjalnie dla nich przygotowanych lekcjach na temat: „Robotyka” oraz „Powietrze”. Podczas zajęć dzieci poznały skład powietrza, samodzielnie przeprowadziły swoje pierwsze doświadczenie chemiczne, które sprawiło, że balon sam się napompował, co wprawiło pierwszoklasistów w ogromne zdziwienie i zrodziło w nich chęć do poznawania świata nauki. Nagrodą za aktywny udział w przeprowadzanym eksperymencie były klocki logiczne.

Przez cały czas pikniku panowała bardzo przyjazna atmosfera. Poprzez wspaniałą zabawę dzieciom dostarczono nie tylko ogromu wiedzy, ale rozbudzono w nich ciekawość świata, co jest głównym celem projektu EDUSCIENCE. Na zakończenie, wszyscy uczestnicy Pikniku Naukowego wzięli udział w losowaniu atrakcyjnych nagród, jakimi były latarki oraz klocki. Ugoszczeni pysznym obiadem, zarażeni pozytywną chęcią poznawania świata nauki, w doskonałych humorach powróciliśmy do domu.

Malwina Zielińska