LEKCJA HISTORII z IPN DSCN3708

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 są uczestnikami Projektu Historycznego „Wehikuł czasu” organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu. Celem projektu jest rozwijanie wśród uczniów zainteresowania przeszłością i wzbogacanie wiedzy nt historii PRL. Projekt umożliwia poznanie najnowszej historii poprzez naukę połączoną z elementami zabawy. Jednym z działań projektu jest udział uczestników w zajęciach IPN, które przybliżą uczniom epokę PRL. 26 kwietnia uczniowie Jedynki uczestniczyli w lekcji, na której zapoznali się z realiami życia codziennego w PRL poprzez kulturę materialną tego okresu. Wcześniej uczniowie, jako prace domową mieli odnalezienie w swoim otoczeniu przedmiotów z okresu PRL.

Ze zgromadzonych przez uczniów eksponatów w sali historycznej zorganizowano wystawę pt. „PRL a XXI wiek” Podczas lekcji zaprezentowane zostały zdjęcia, fragmenty filmów i kronik. Wiele emocji wywołały u uczniów m.in. żartobliwe nazwy niektórych przedmiotów np. wisisko- lampa, przecisk- sitko, zamiatacz płaski-miotła ciągadło – klamka. Uczniowie wykonywali ćwiczenia dotyczących rozpoznawania historycznych przedmiotów, odkrywali ich historyczne oblicze, ale również poznali te, które już odeszły do historii. Ćwiczenia to przebiegały na zasadzie rywalizacji, która grupa rozpozna więcej. Najlepiej rozpoznawalne były przedmioty takie jak: pralka Frania, saturator, rzutnik, samochód Syrena ,Warszawa ,natomiast pewną trudność sprawiło rozpoznanie adapteru.

Kolejnym działaniem projektu jest udział uczniów w konkursie „Wehikuł czasu”. Uczniowie mają za zadanie opisać, sfotografować przedmioty pochodzące z okresu tzw. Polski Ludowej 1945- 1989, przedstawić czas rodzinnej interesującej, czy zabawnej historii z nimi związanych, a więc co mówią o minionych czasach i do czego służyły. Wszystkim uczestnikom konkursu życzymy powodzenia
w poszukiwaniu ciekawych przedmiotów i związanych z nimi historii.