z tego

STYPENDIA  W  DZIEDZINIE  KULTURY  I  DZIAŁALNOŚCI ARTYSTYCZNEJ

Obraz 056

30 grudnia 2013 r. w Miejskim Domu Kultury odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów w dziedzinie kultury i działalności artystycznej oraz sportowej. Z rąk Przewodniczącego Rady Miasta Marka Pańczyka oraz  Przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Andrzeja Kwiatkowskiego otrzymali uczniowie klasy 3 d : Nina Grabara i Jakub Świderski oraz aktorzy szkolnego teatru „Szpilka”: Marta Gomułka, Aleksandra Dzikowska, Zuzanna Abramowicz , Zofia Bąk, Zuzanna Pełczyńska, Weronika Janiak, Julia Rygiel ,Robert Ulański , Martyna Piwońska, Andrzej Kałużny , Oliwia  Walas Wiktoria Trojan, Monika Chełminiak, Gabriela Kolenda , Oskar Czekalak , Hubert Rosicki ,Maciej Śliwiński oraz Wiktoria Donart, Agata Wąsikowska i Izabela Rafalska (obecnie uczennice Gimnazjum nr 2 w Turku).

Grupa pracuje razem szósty rok, ale teatr pod obecną nazwą działa w Szkole Podstawowej nr 1 w Turku od 2000 r. Instruktorki bardzo dbają o to, aby mali aktorzy „kochali teatr w sobie, a nie siebie w teatrze”. Mają nadzieję, że widać to na scenie.

Teatr w roku 2013 przygotował trzy spektakle:

„Krzywa bajka”

„O Pryszczycerzu i Królewnie Pięknotce”

„Turkowskie dzieci segregują śmieci”

Ostatnie znaczące sukcesy teatru:

Nagroda w 14. Festiwalu Szkolnym „Plama”, Turek 2013

Nagroda główna w 35. Konfrontacjach Teatrów Dziecięcych „Przestrzenie Wyobraźni” , Dobra 2013

Nagroda główna w Turkowskich Prezentacjach Teatrów Dziecięcych TURKOLANDIA 2013

Grand Prix – nagroda Wojciecha i nagroda Młodzieżowego Jury w finale Konfrontacji Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych Województwa Wielkopolskiego „Dzień dobry, Sztuko”, Suchy Las 2013

Nagrody aktorskie w X Ogólnopolskim Konkursie Teatrów Młodzieżowych „Melpomena” ,  Środa Wielkopolska 2013

Nagrody dla dwóch spektakli  w 34. Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych, Dziatwa, Łódź 2013

Teatr z przedstawieniem „O Pryszczycerzu i Królewnie Pięknotce” zakwalifikowany został przez wojewódzkie jury TVP Poznań (INTRENETOWY PRZEGLĄD SZKOLNYCH ZESPOŁÓW TEATRALNYCH w ramach Internetowego Teatru TVP dla szkół) do II ogólnopolskiego etapu Konkursu. Wybrano tylko trzy spektakle,
 po jednym z każdej kategorii wiekowej. Teatr „Szpilka” reprezentował województwo w kategorii szkół podstawowych.