DSC0672711 czerwca w gościnnych progach Muzeum Miasta Turku odbyła się VII edycja Miejsko – Gminnego Konkursu Czytelniczo – Historycznego „Historia i dzień dzisiejszy naszego miasta”.  Głównym organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 1 w Turku. Tegorocznej edycji przyświecały słowa Jimiego Morrisona „Każdy dzień jest podróżą przez historię”. W taką podróż ulicami naszego miasta udali się uczestnicy i goście konkursu.

Od 2012 r. konkurs jest objęty Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Turku Pana Zdzisława Czapli.

W bieżącym roku w konkursie wzięli udział przedstawiciele szkół podstawowych miasta i gminy Turek: SP nr 1, SP nr 4, SP nr 5, SP w Cisewie, Chlebowie, Turkowicach, oraz w Żukach.

Zmagania konkursowe oceniała komisja w składzie: p. Ewa Ogrodowczyk – Muzeum Miasta Turku, p. Ewa Kiwak – kierownik Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Turku oraz p. Małgorzata Pawłowska – pracownik działu regionalnego Biblioteki Publicznej w Turku.

Uczniowie, biorący udział w konkursie musieli wykazać się bardzo szczegółową wiedzą o zabytkach Turku, dawnych nazwach ulic, znajomością legend i życiorysów sławnych turkowian. Na wielkie uznanie zasługuje ich ogromna wiedza o historii naszej małej Ojczyzny.

Konkursowe potyczki z historią wyłoniły zwycięską drużynę, którą okazała się Szkoła Podstawowa nr 1 w Turku, w składzie: Oliwia Walas i Zofia Bąk. II miejsce zajęły przedstawicielki  Szkoły Podst. nr 4:  Natalia Lament i Marcelina Sobczak. Natomiast III miejsce przypadło przedstawicielkom Gminy Turek, uczennicom  Szkoły Podst. w Żukach:  Natalii Głogowskiej i Paulinie Szwedzkiej.

Fundatorami nagród książkowych byli: Burmistrz Miasta Turku p. Zdzisław Czapla, Dyrektor Muzeum Miasta Turku p. Bartosz Stachowiak oraz Dyrektor Szkoły Podst. nr 1 w Turku p. Elżbieta Pokojowa. Ponadto wszyscy pozostali uczestnicy otrzymali broszury i informatory o Turku, ufundowane przez turkowskie muzeum.

Atrakcyjnym dopełnieniem konkursu była wycieczka po Muzeum Miasta Turku, na którą udali się uczniowie wraz z opiekunami.

Elżbieta Nowak