„SZPILKA” Z SP 1 W AKCJI „NARODOWE CZYTANIE” DSC04600 1

Teatr „Szpilka” wystąpił podczas „Narodowego Czytania” utworów Henryka Sienkiewicza. Wielki pisarz jest patronem „Jedynki”, dlatego specjalnie na tę właśnie uroczystość instruktorki napisały scenariusz i przygotowały z uczniami przedstawienie pt. „Przybywajcie na wezwanie - wielkie z bohaterami Sienkiewicza spotkanie”. Do Turku na zaproszenie przybyli więc najważniejsi bohaterowie utworów noblisty: Baśka, Danuśka, Jagienka, Ligia, Zbyszko z Bogdańca, Staś i Nel, Kali, Zagłoba, Skrzetuski i Helena, a przede wszystkim sam Henryk Sienkiewicz, który z ogromną radością wysłuchał utworów w interpretacji zebranych na dziedzińcu muzeum oraz przekazał Sienkiewiczowski „Dekalog”. Na zakończenie Helena i Skrzetuski wzruszyli wszystkich uczestników uroczystości wykonaniem „Dumki na dwa serca”.