LEKCJA MUZEALNA O POCZĄTKACH PAŃSTWA POLSKIEGODSC05868

Na początku września klasa 5e wraz z wychowawczynią p. Bożeną Mielczarek wybrała się do muzeum im. Józefa Mehoffera w Turku.

Ze szkoły wyszliśmy o godz. 9.00, by po 20 minutach dotrzeć na miejsce. W murach muzeum powitał nas jego dyrektor p. Bartosz Stachowiak.   Na początek odwiedziliśmy szatnie a następnie nasz przewodnik poprowadził wycieczkę do sali w której miała odbyć się lekcja muzealna. W pomieszczeniu znajdowała się wystawa o początkach Państwa Polskiego, na podłodze leżały poduszki na których mogliśmy usiąść. Przewodnik zaczął opowiadać o tym jak powstało państwo w którym żyjemy i mieszkamy. Wykład tak nas zainteresował, że w skupieniu wysłuchaliśmy ciekawych opowieści. Po skończonej prelekcji mogliśmy przeczytać ciekawe informacje, dotyczące pierwszych osad w Polsce, zawarte na plakatach. Następnie oglądaliśmy szkielet kobiety sprzed 1250 lat. To nas najbardziej poruszyło i zainteresowało. Mogliśmy także podziwiać różne narzędzia, naczynia oraz różnego rodzaju broń, którą ludzie dawno temu wykonywali. Gdy wszystko dokładnie obejrzeliśmy, trzeba było rozstać się z historią. Do szkoły dotarliśmy ok. godz. 11, szkoda, a było tak fajnie.

Bardzo podobała nam się ta wycieczka. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zaproszenie do muzeum. Na pewno skorzystamy.

Weronika Dziamara 5e