LEKCJA KALIGRAFII HIEROGLIFÓW EGIPSKICH

30 października uczniowie klas piątych,  przekraczając próg klasy historycznej, poczuli
DSC05721 się jak prawdziwi skrybowie, bowiem przy pomocy pióra i tuszu, pisali pismem hieroglificznym. Każdy uczeń pisał na kartuszu swoje imię. Oczywiście czynność ta zajmowała im  o wiele więcej czasu niż pisanie przy pomocy znanych nam liter. W piśmie Starożytnych Egipcjan, jeden hieroglif- obrazek oznaczał jedną literę- np. słowo ,, rak” składało się z trzech następujących obrazków - .  Pisanie hieroglifami sprawiało uczniom dużo radości. Jednak po pewnym czasie  wszyscy stwierdzili, że Fenicjanie  dobrze zrobili, wynajdując  pismo alfabetyczne, które znacznie ułatwiło im utrwalenie mowy.

Na tej samej lekcji uczniowie dowiedzieli się, że hieroglify to „pismo bogów”. Początkowo znaków było ich około 700, liczba ta rozszerzyła się do 5 tys. Ciekawostką okazało się, że o kierunku pisania i odczytywania znaków mówią spojrzenia przedstawionych na obrazkach postaci. Zdumiewającą informacją było zapisywanie hieroglifów w kolumnach od góry do dołu, albo w rzędach od prawej do lewej. Pismo hieroglificzne pozostawało długo wielką tajemnicą, rozwiązał ją dopiero w 1822 r. egiptolog Jean Francois Champollion.

Lekcja poświęcona historii pisma okazała się  bardzo ciekawa, z niecierpliwością czekamy na kolejne niecodzienne lekcje historii.

Paweł Perliński  kl.5 e