WIOSNA

Pierwszy Dzień Wiosny – 20 marca

20.03.2015r. klasy 4-6 wraz z wychowawcami wybrały się na spacer po Turku z okazji pierwszego Dnia Wiosny.

Wszyscy mieli przebrać się na kolorowo i wiosennie. Barwne kurtki, bluzki, wianki, ozdobne kwiaty dodawały nam sił i humoru. O godzinie 9:45 wyszliśmy przed szkołę i zrobiliśmy wspólną fotografię. Następnie spacerowaliśmy ulicami Turku z gaikami (zwanymi również maikami lub nowymi latkami), czyli gałązkami przyozdobionymi w roślinki, ptaszki z papieru i wstążeczki oraz nieśliśmy marzanny. Wiele osób nie zdawało sobie sprawy z głębszego znaczenia tej tradycji. Dawniej na ziemiach Wielkopolski żegnano tak zimę. Wędrowano przez wioskę, aby wreszcie nad jeziorem lub rzeką spalić kukły. Wtedy można było zacząć śpiewać piosenki o dobrych plonach i wiośnie. O tym zwyczaju również pamiętaliśmy i rozweseleni nuciliśmy znane utwory. Zawędrowaliśmy aż pod Urząd Miasta. Tam, niektóre osoby recytowały wiersz lub pozowały z marzannami oraz gaikami. Mieszkańcy Turku z pewnością nie zapomnieli o dniu 20 marca. Przy okazji oglądaliśmy zaćmienie Słońca przez specjalne szkiełka. Mamy nadzieję, że teraz będzie już cieplej i słoneczniej na dworze. Po wędrówce wróciliśmy do szkoły na następne lekcje. Ciągle jednak, cofaliśmy się myślami do tego wspaniałego, kolorowego i kwiatowego pochodu.

Nie możemy doczekać się kolejnego Dnia Wiosny. Mamy tyle pomysłów i jesteśmy ciekawi jak będzie wyglądało to święto za rok? Najważniejsze, że przebywaliśmy na świeżym powietrzu, dobrze się bawiliśmy i poznaliśmy tradycje Wielkopolan.

Zuzia Szczesiak kl.5e