„Książka naszym przyjacielem”

Pod takim hasłem 27 marca w SP nr 1 w Turku odbyła się uroczystość Pasowania na Czytelnika uczniów klas pierwszych.

Przygotowania do tego ważnego wydarzenia w życiu szkoły trwały już od dłuższego czasu. Uczniowie klasy II b, pod opieką p. Doroty Hynas przygotowywali inscenizację. Przeobrazili się podczas występu w wiele bajkowych postaci. Na scenie pojawili się m. in. Kot w butach, Koszałek – Opałek, Pinokio, Czerwony Kapturek…. Na tronie zasiedli: królowa Książka i król Czytelnik. Wszyscy zgodnie zachęcali pierwszoklasistów do zaprzyjaźnienia się z książkami.

Najmłodsza część publiczności bardzo uważnie śledziła przebieg inscenizacji, głośno reagując w chwilach, kiedy mogli włączyć się do przedstawienia. Wszystkim, zarówno pierwszakom, jak i starszym uczniom, a przede wszystkim obecnym rodzicom występ młodych aktorów bardzo się podobał. Dodatkowym akcentem były wspaniałe stroje, które faktycznie przeniosły nas wszystkich w zaczarowany świat bajek. Aktorzy w pełni zasłużyli na duże brawa.

Apel prowadziły uczennice z klasy VI d: Natalia Krotowska i Wiktoria Włodarczyk. Po przedstawieniu wszyscy uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste przyrzeczenie, w którym obiecali dbać o książki i być wiernymi czytelnikami. Później panie bibliotekarki: Elżbieta Nowak i Aleksandra Antczak dokonały pasowania na czytelnika wielką zakładką. Na pamiątkę tego spotkania dzieci otrzymały okolicznościowe dyplomy.

Tradycyjnie, jak co roku, starsi uczniowie przygotowali dla swych najmłodszych koleżanek i kolegów zakładki do książek. Każdy pierwszak otrzymał taką zakładkę. Natomiast ich rodzice dostali specjalny list skierowany do nich przez bibliotekarki, w którym zwracają uwagę na ogromne znaczenie czytania w życiu dziecka oraz zachęcają do wspólnego czytania z własnymi dziećmi.

Kulminacyjnym momentem uroczystości było przyjście do biblioteki i wypożyczenie pierwszej, samodzielnie wybranej książki.

Klaudia Michalak