29127n-1366890488t

KONSTYTUCJA 3 - GO MAJA

Dnia 08.05.2015r. w naszej szkole odbył się apel poświęcony Konstytucji 3 – go maja. Organizowały go dzieci z klasy V e wraz z wychowawczynią – panią Bożeną Mielczarek.

O godzinie 10.40 uczniowie z klas IV i V zebrali się na sali gimnastycznej. Przywitali ich prowadzący – Kinga Fijałkowska i Paweł Perliński, który przedstawił zaproszonych profesorów. W te role wcielili się Julia Tomaszak, Kacper Latuszewski, Aleks Walczykowski oraz Klaudia Michalak. Prowadzili oni dyskusję mającą na celu wyjaśnić nam dlaczego to święto jest tak ważne? Udało im się to świetnie. W trakcie uroczystości usłyszeliśmy piosenkę pt. ,,Witaj majowa Jutrzenko”, a zaśpiewały ją damy – Aniela Wróblewska i Gabrysia Grzebielucha oraz Józef Wybicki – Aleksander Pikuła, a także Stanisław Potocki - Bartosz Maleta, który powiedział też utwór pt. ,,Polonez 3 Maja”. Agata Drabina wyrecytowała wiersz pt. ,,Hymn do miłości ojczyzny” przy akompaniamencie wiolonczelistki Weroniki Dziamary. Pozostali uczniowie wykonali ,, Pieśń konfederatów barskich”. Apel przebiegał w atmosferze powagi i patriotyzmu. Dzięki niemu poznaliśmy lepiej twórców Konstytucji. Potrafimy także rozpoznać postaci na obrazie Jana Matejki ,,Konstytucja 3 Maja 1791r.”.

Dziękujemy paniom: Bożenie Mielczarek, Ewie Pawlak, Izabeli Ochocie i panu B. Malecie za cenne wskazówki podczas przygotowań.

Zuzia Szczesiak kl.5e