Średniowieczna Wielkopolska bez tajemnic DSC02045

Dnia 25.09.2015r. klasy VI e i V c pojechały na wycieczkę Szlakiem Piastowskim wraz z panią B. Mielczarek, M. Pakuła, K. Błajet, E. Nowak.

O godzinie 6:20 odbyła się zbiórka przed szkołą, a 10 minut później wyruszyliśmy do pierwszej zaplanowanej miejscowości tj. Gniezna. W katedrze, którą zwiedziliśmy leżą szczątki św. Wojciecha. Znajduje się tam 14 kaplic, a w jednym z wejść można podziwiać słynne Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiające sceny z życia i śmierci pierwszego patrona naszego kraju. Następnie udaliśmy się do Muzeum Początków Państwa Polskiego. Obejrzeliśmy tam trzy trójwymiarowe filmy i wystawę stałą. Chcąc dotrzeć do Ostrowa Lednickiego płynęliśmy tratwą po Jeziorze Lednickim. Na wyspie zobaczyliśmy pozostałości wałów otaczających gród, ruiny palatium – rezydencji władcy i baseny chrzcielne, dzięki którym możemy przypuszczać, że to właśnie tu Mieszko I przyjął chrzest. Później zjedliśmy pyszny obiad i ruszyliśmy do Strzelna. Podziwialiśmy tam kościół Świętej Trójcy. Znajdują się tam przepiękne, zdobione rzeźbami kolumny. Przedstawiono na nich wady i cnoty. Przyglądaliśmy się dwóm tympanonom umieszczonych w tej zabytkowej budowli. Jeden z nich przedstawia postać Chrystusa depczącego węża i smoka, za nim ewangelistów- Marka i Łukasza oraz św. Piotra i Pawła. Obok kościoła norbertanek znajduje się jeszcze jeden – świecki św. Prokopa, do którego również weszliśmy. Zdziwił nas plan jego wnętrza, jest on bowiem kulisty. Taki rodzaj budowli nazywamy rotundą. Ostatnim punktem naszej wycieczki była Kruszwica, gdzie wspinaliśmy się na Mysią Wieżę. Rozciągają się stamtąd cudowne widoki.

W drodze powrotnej do Turku zatrzymaliśmy się w restauracji McDonald’s. Do domów wróciliśmy o godzinie 20.30.

Wycieczka bardzo nam się podobała. Dowiedzieliśmy się mnóstwo nowych informacji na temat Szlaku Piastowskiego. Chętnie wybralibyśmy się na nią jeszcze raz. Dziękujemy paniom za opiekę i czekamy na więcej takich wyjazdów.

Zuzanna Szczesiak kl. VI e