Warsztaty tkackie w muzeum

Dnia 28.09.2015 klasa 4d wraz z wychowawczynią Aldoną Piwońską uczestniczyła w warsztatach tkackich w ramach projektu  „ Ginące Zawody” w Muzeum Miasta Turku. Dzieci miały możliwość spróbować utkać małą formę tkacką i być przez chwilę tkaczem. Poznali w ten sposób kilka technik tkackich, na deseczkach , ramkach , kole. Dodajmy, że przy tej czynności poznały podstawowe pojęcia tkackie czyli: krosno, tkacz, tkanie, osnowa, wątek itd... Warsztaty poprzedzone były zwiedzaniem wystawy etnograficznej gdzie dzieci miały możliwość poznania sposobu pozyskiwania przędzy oraz sposobu tkania na krośnie. Następnie obejrzały film na którym zobaczyły jak od ziarenka powstaje tkanina. Zajęcia prowadziła dla nas pani Stanisława Radke.

Tkactwo jest formą terapii – uczy cierpliwości, poczucia smaku, estetyki, łączy pokolenia, buduje relacje międzyludzkie, jest odskocznią od codziennego życia.

Wszystkie prace uczestnicy zabrali ze sobą.

Aldona Piwońska