„Światowy Dzień Rzucania Palenia”

19 listopada 2015 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Turku, był dniem propagującym i zachęcającym do rzucenia palenia papierosów. W akcjach brały udział wszystkie klasy od pierwszej do szóstej. W klasach 1-3 i 4-6 odbyły się pogadanki na temat: „Szkodliwości palenia” oraz „Wpływu biernego palenia na nasze zdrowie”. Zajęcia poprzedziła burza mózgów na temat: „Jak czuję się, gdy inne osoby palą przy mnie? Co mogą zrobić, gdy inne osoby palą w mojej obecności? oraz Jak unikać dymu papierosowego? Pogadanki poprzedzone były scenkami o szkodliwości palenia. Dzieci młodsze poznały znak zakazu palenia. W klasach wykonano plakaty pod hasłem „Nie pal przy mnie proszę” oraz ordery dla niepalących rodziców z hasłem „Jestem zdrów jak ryba, palenie mnie nie porywa”. Dzieci wykonały też plakietki dla palących członków rodziny, na których znalazły się hasła: ”Nie pal przy mnie, proszę”, „Zapal się do niepalenia”, „Mamo,! Tato! Ten dym mi szkodzi”. Starsi uczniowie klas 4-6 przygotowywali się do happeningu wykonując w dużym formacie hasła zachęcające do rzucenia palenia oraz uświadamiające jakie skutki mogą być związane z długotrwałym paleniem tytoniu. Wychowawcy podczas lekcji wychowawczych uświadamiali uczniów o skutkach palenia nie tylko aktywnego, ale również biernego. Taki temat przyświecał również na wywiadówkach z rodzicami.

K. Błajet