XX Konkurs Wiedzy o Wielkopolsce etap powiatowyDSC05788

Etap powiatowy XX JUBILEUSZOWEGO Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce

W środę, 17 lutego br. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Turku odbył się Etap Powiatowy XX Jubileuszowego Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. Honorowy patronat nad uroczystością objęli: starosta turecki, burmistrz miasta Turku i dyrektor SP nr 1. W szranki stanęło 39 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu powiatu tureckiego, podzielonych na poszczególne kategorie wiekowe.

Już po raz trzeci Szkoła Podstawowa nr 1 była organizatorem eliminacji powiatowych w powiecie tureckim. Przybyłych gości witali uczniowie w strojach stylizowanych na X wiek czasy Mieszka I. Część artystyczną rozpoczęły uczennice z klasy 3 pieśnią pt. „ Ojczyzna” i piosenką „Gołębi song „przygotowane przez p. Izabellę Ochotę. Ponieważ nowym elementem w zakresie materiału jest temat chrztu Polski, okoliczności jego przyjęcia oraz bohaterowie tych wydarzeń. Uczniowie klasy 5c pod kierunkiem nauczyciela języka polskiego p. Małgorzaty Pakuły zaprezentowały mini sztukę „Zaprowadzenie chrześcijaństwa”.

Ciepłe słowa do uczestników konkursu skierowała pani dyrektor SP nr 1 Elżbieta Pokojowa Sam udział w etapie powiatowym jest już Waszym wielkim zwycięstwem. Pytania konkursowe nie są proste, a zakres materiału z roku na rok jest obszerniejszy. Toteż tym bardziej gratuluję Wam sukcesu. Powiedziała p. dyrektor

Część oficjalna zakończyła się wręczeniem wszystkim uczestnikom konkursu pamiątkowych dyplomów zaprojektowanych przez nauczyciela plastyki p. Aldonę Piwońską oraz upominków i nagród. Aktu wręczenia dokonały: dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu – Elżbieta Michałowicz, Jerzy Kurzawa zastępca Burmistrza miasta Turku oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr1 Elżbieta Pokojowa.

Celem Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce jest przybliżenie uczniom dziedzictwa kulturowego regionu, jego historii i tradycji.

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku nieprzerwanie już od trzynastu lat uczestniczą w Konkursie Wiedzy o Wielkopolsce. Zainteresowani poznaniem historii, przyrody, a nawet gwary swojego regionu uczniowie poszerzali wiedzę, uczestnicząc w zajęciach kółka historycznego, pieszych i rowerowych wycieczkach po najbliższej okolicy, spotkaniach z ciekawymi ludźmi i lekcjach muzealnych. Wielu z nich stało się prawdziwymi ekspertami w dziedzinie wiedzy o Małej Ojczyźnie. Dzieci jednocześnie uczą się szacunku i dumy ze swojej małej ojczyzny – Wielkopolski - powiedziała Bożena Mielczarek nauczycielka historii.

Oficjalne wyniki konkursu będą znane za tydzień.

Nad organizacją etapu powiatowego czuwali nauczyciele Bożena Mielczarek, Małgorzata Pakuła, Katarzyna Błajet, Emilia Kozłowska, Izabella Ochota, Aldona Piwońska, Elżbieta Nowak i Wioletta Trocha.

ZADANIA KLASA I GIMNAZJUM

ZADANIA KLASA II GIMNAZJUM