DSC08149XXIV Zlot Szkół Sienkiewiczowskich

Przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrej uczestniczyli w dniach 20 – 22 maja w XXIV Ogólnopolskim Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich.

Szkołę Podstawową nr 1 w Turku reprezentowały uczennice: Adela Adamczyk i Aleksandra Kukuła pod opieką dyr. Elżbiety Pokojowej i Ewy Pawlak, a szkołę w Dobrej: Julia Śmigielska i Oliwia Kacprzak pod opieką dyr. Marka Milczarka i Dariusza Piestrzyńskiego. Gośćmi honorowymi zlotu byli: Maciej Cybulski – dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, wnuczka pisarza Jadwiga Sienkiewicz, wnuk – Juliusz Sienkiewicz i Anna Dziewanowska – prawnuczka oraz kilkoro praprawnuków. Niezwykłą atrakcją zlotu było spotkanie z aktorami – Danielem Olbrychskim i Janem Nowickim – odtwórcami ról
z Trylogii. Uczestnicy zwiedzili również Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku i Zamek Królewski w Chęcinach.

Ogólnopolskie Zloty Szkół Sienkiewiczowskich to spotkania przedstawicieli szkół noszących imię polskiego noblisty. Odbywają się one od 1993 roku. Zainicjował je Antoni Cybulski – ówczesny dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Celem tych spotkań jest nawiązanie bliższych kontaktów i współpracy między szkołami noszącymi imię autora Trylogii, poznanie miejsc związanych z życiem i twórczością patrona szkół, prezentacja dorobku pisarza. Młodzi ludzie przygotowują prace na konkursy, prezentują przedstawienia teatralne, a spotkania integrują i nauczycieli, i uczniów.