"JEDYNKA" Z WIZYTĄ W MUZEUM

Na przełomie września i października uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych wraz z Obraz 224nauczycielką historii panią Bożeną Mielczarek  braliśmy udział w niezwykle ciekawej lekcji historii poza murami naszej szkoły. Wszyscy po kolei odwiedzaliśmy  Muzeum Miasta Turku im. J. Mehoffera i tam uczestniczyliśmy w zajęciach „Piórem pisane, czcionką drukowane”.

 

 

Na początku uczestniczyliśmy w wytwarzaniu tak zwanego  papieru czerpanego. Aby go uzyskać najpierw była przygotowywana specjalna masa z wody i zużytych materiałów, którą potem wlewano do prostokątnej formy.  Następnie wkładano ją pomiędzy tekturowe kartony, które umieszczano w specjalnej drewnianej maszynie. Urządzenie sprasowywało materiał i wyciskało pozostałą wodę. Na koniec układano papier na suszarce aby dokładnie wyschnął. Dowiedzieliśmy się także, jak wyglądały pierwsze książki i w jaki sposób je tworzono. Co ciekawe, okazało się, że zakonnicy zwani skrybami, w specjalnych miejscach w klasztorze przepisywali pisma za pomocą pióra i atramentu. Dzieła oprawiane były w drewniane i skórzane okładki. W roku 1450 zmienił się sposób pisania ksiąg, zawdzięczamy to niemieckiemu złotnikowi Janowi Gutenbergowi, który wymyślił ruchomą czcionkę i pierwszą maszynę do drukowania, co bardzo usprawniło produkcję książek. W muzeum mieliśmy okazję podziwiać kopię niemieckiego wynalazku, a każdy z nas przez chwilę stał się renesansowym drukarzem i własnoręcznie wydrukował kartę z lektury Mikołaja Kopernika O obrotach sfer niebieskich. Na koniec jak średniowieczni skrybowie,  usiedliśmy w specjalnych ławkach i za pomocą pióra oraz atramentu przelewaliśmy na papier swoje artystyczne umiejętności.

Zajęcia wszystkim bardzo się podobały. W praktyczny i ciekawy sposób zostało nam przekazanych dużo informacji, które z pewnością  przydadzą nam się podczas lekcji historii. Ponadto dowiedzieliśmy się interesujących rzeczy na temat początków pisma i druku. Z chęcią częściej będziemy odwiedzać muzeum i brać udział w tego typu lekcjach muzealnych.

Michalina Rosiak

 

Udostępnij

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn