TEATR SZPILKA W PROJEKCIE  InterTeatr

Młodzież z teatru Szpilka miała niecodzienną okazję spotkać się z filmowcami, którzy postanowili
20161002 135903nakręcić film w naszej szkole. Uczniowie biorą udział w projekcie InterTeatr organizowanym przez Poznańską Fundację Artystyczną w Poznaniu. Film powstawał na podstawie nagrodzonego spektaklu teatralnego pt. A może by tak piracka przygoda... Tematyką filmu jest wyjazd grupy dzieci na zieloną szkołę i przeżycie niezwykłej przygody na bezludnej wyspie.

Jeszcze przed rozpoczęciem kręcenia pierwszej sceny Panie oprowadziły gości po całym budynku. Następnie na korytarzu parteru szkoły rozłożono niezbędny sprzęt: lampy, mikrofon, kamery. Gdy zaplanowano scenariusz, rozpoczęto pracę nad pierwszą sceną. Przy nagrywaniu musiała panować idealna cisza, dlatego spotkanie odbywało się w niedzielę. Początkiem filmu było wejście dzieci z bagażami do budynku szkoły, która pełniła rolę pensjonatu oraz szukanie swoich pokoi w nowo poznanym ośrodku. Kolejne sceny kręciły same dziewczyny, a chłopcy w tym czasie przebywali w oddzielnej sali. Wciąż zmieniało się miejsce akcji, więc przenoszono się z parteru na wyższe piętra budynku. W jednej ze scen chłopcy mieli za zadanie wykonać efekt burzy, więc doskonale sprawdził się pomysł uderzania ręcznikami o poręcz schodów. Nagrywanie scen przez dziewczyny, które bawiły się w piratów, trwało bardzo długo. Kiedy  już zostały nakręcone, wszyscy przenieśli się na zamieniony w bezludną wyspę szkolny plac zabaw. Weronika, jako kapitan załogi, była bardzo szczęśliwa, że  w końcu odpocznie od codziennych szkolnych obowiązków, a życie stanie się piękniejsze. Szczęście to zakłóciło kilku kanibali, których zagrali chłopcy. Piratka dzielnie obroniła Piętaszka, a złota rybka spełniła jej prośby o szczęśliwym powrocie do pensjonatu, a następnie do domu. Ostatnia scena kręcona była w szatni, gdzie chłopcy wesoło bawili się w ganianego.
Nagrania trwały kilka godzin, ale okazały się  wspaniałym, nowym doświadczeniem dla wszystkich. Zapewne niedługo będziemy mieli okazję obejrzeć film z udziałem grupy teatralnej Szpilka.

Kacper Brzostowski, Oskar Brzostowski