PO CO CIENIE SĄ NA SCENIE? – podsumowanie projektu „KulTURa. WIELKA sprawa w małym mieście”.

Teatr „Szpilka” przygotował spektakl w technice cieni pt. „ Jak to z serem  w Turku  było”.
20161006 102241Przedstawienie zrealizowane i dofinansowane zostało w ramach projektu „KulTURa. WIELKA sprawa w małym mieście”.  Na przedstawienie podsumowujące warsztaty zaproszone zostały najstarsze grupy z przedszkoli miasta Turku, koledzy i koleżanki ze wszystkich turkowskich podstawówek, podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej, władze miasta, a także przedstawiciele Mleczarni Turek.

 Spektakl w metaforyczny sposób łączy elementy historii, legendy o powstaniu Turku
z produktem spożywczym – sery pleśniowe „Turek”, z czego słynie nasze miasto.

Prace nad projektem rozpoczęły się we wrześniu. Teatr funkcjonuje od 16 lat i co kilka lat dołączają do niego nowi uczniowie. Tak było i tym razem. Młodzi aktorzy tuż po przedstawieniu powiedzieli:   ” Jesteśmy po raz pierwszy na scenie i nie ukrywamy, że bardzo nam się to podoba”.

Ponieważ bohaterem spektaklu był ser, dzieci sprawdziły, jak powstaje, odwiedzając Mleczarnię Turek. Tak mówiły o swoich wrażeniach: „Wycieczka była bardzo ciekawa. Informacje, które uzyskaliśmy podczas tego pasjonującego spotkania, pozwoliły nam na przygotowanie spektaklu teatralnego”.

Dlaczego wybraliśmy teatr cieni? W ramach przygotowań instruktorki teatru odbyły w lipcu 2016 r. warsztaty teatralne pt. „W gabinecie cieni” przeprowadzone w Mikorzynie przez Teatr Figur Kraków zorganizowane przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. Warsztaty doskonaliły umiejętność pracy z dziećmi nad spektaklami z wykorzystaniem technik cieniowych.

 Dzieciom bardzo podoba się forma teatru cieni, warto było więc spróbować. Do tego grupa po raz pierwszy miała pojawić się na scenie i nie miała jeszcze śmiałości, dlatego łatwiej im było za pomocą obrazu wyrazić to, co czują, niż za pomocą słowa. Łatwiej im było schować się za maską, lalką czy ekranem. Warto podkreślić, że wszystkie rekwizyty dzieci wykonały samodzielnie. Teatr cieni dał duże możliwości, dzieci poznały wiele technik, ale przede wszystkim dobrze się bawiły. Odbyły się nocne zmagania ze sztuką. Pomysł nocowania w szkole był dla uczniów ekscytującą propozycją. Trudnej sztuki teatru cieni dzieci uczyły się także pod okiem instruktorów Poznańskiej Fundacji Artystycznej.

Ciężka praca opłaciła się, bo piątkowe (18 listopada) spektakle (dzieci występowały dwukrotnie) w wypełnionej po same brzegi sali Miejskiego Domu Kultury w Turku obejrzeli wszyscy z ogromnym zainteresowaniem i nagrodzili gromkimi brawami. Dyrektor miejskiego Domu Kultury, pani Bożena Cesarz tak podsumowała pracę na projektem: „Wszyscy jesteśmy pod ogromnym wrażeniem waszego występu. Bardzo dziękujemy za trud, jaki włożyliście w przygotowanie spektaklu. Ale myślę, że ta nauka bardzo się opłaciła. Szkoda, że przedstawienie już się skończyło. Mam nadzieję, że jeszcze nie raz na tej scenie będzie pokazywane”. Przed spektaklem wystąpili także młodzi wokaliści z naszej szkoły: Paula Biskup, Amelia Sobczyk, Maja Walas i Jakub Świderski.

 Mamy nadzieję, że w ramach współpracy z Miejskim Domem Kultury projekt będzie miał swoją kontynuację poprzez tworzenie kolejnych spektakli ukazujących inne tradycje regionu.

W spektaklu pt. „Jak to z serem w Turku było” wystąpili: Julia Pięta, Oliwia Michowska, Jolanta Michalak, Anna Biniek, Natalia Oblizajek, Sonia Szudzik, Aleksandra Ślusarek, Mateusz Wołowiec, Adrian Korzepa, Michał Janik, Antoni Dzieran, Kacper Michalak i Bartosz Maniakowski.

Gratulujemy uczniom i życzymy dalszych wspaniałych spektakli!

 

 

 

 

 

Udostępnij

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn