AKCJA "ZAPAL ZNICZ PAMIECI"SAM 3796

Po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do akcji „Zapal znicz pamięci”. Akcja ma na celu uczczenie pamięci regionalnych bohaterów, których mordowano za to, że byli Polakami, patriotami, ludźmi aktywnymi społecznie – elitą narodu polskiego. Jest ona organizowana od ośmiu lat przez Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia oraz piony edukacyjne IPN w Poznaniu, Bydgoszczy, Łodzi, Katowicach i Gdańsku oraz portal dzieje.pl i Muzeum Historii Polski. Uczniowie naszej szkoły zapali znicze na pomniku zamordowanych nauczycieli z powiatu tureckiego, który mieści się przy ulicy 3 Maja.

W czasie okupacji w budynku Szkoły Podstawowej nr 1 mieściło się więzienie gestapo. Pomnik poświęcony pamięci pomordowanych nauczycieli postawiono w tym miejscu w 1964 roku. Na tablicy wyryte jest ponad 60 nazwisk nauczycieli, którzy zostali zamordowani w obozach oraz polegli w walce o wolność w latach 1939-1945. Oddziały gimnazjalne zapalały znicze na cmentarzu.

W ten sposób uczniowie SP1 z oddziałami gimnazjalnymi uczcili pamięć ofiar okupacji.