A1Śladami legend z panem Bartoszem Stachowiakiem dyrektorem Muzeum w Turku

Dnia 7 lutego w kl. 4d odbyła się lekcja języka polskiego na temat „Śladami legend Turku i okolic”. Na lekcję przybył pan Bartosz Stachowiak, dyrektor Muzeum im. Józefa Mehoffera w Turku. Najpierw uczniowie przekonali pana dyrektora, że doskonale znają różne polskie legendy. Dowodem na to było przedstawienie „Legendy o Bazyliszku”. Trafnie zgromadzone rekwizyty, doskonała gra aktorska oddały charakter życia mieszkańców dawnego Krakowa. Przedstawienie o strasznym Bazyliszku podziwiali pierwszoklasiści i pani Izabela Ochota, która dumnie patrzyła na swoich byłych wychowanków.

Następnie podążając śladami legend, pan Bartosz Stachowiak opowiedział legendy związane z Turkiem i okolicami: „Jak Matka Boska Jezuska kąpała”, „O milczącym dzwonku z turkowskiego kościoła”, „Tur, Turcy, Turek”. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali rodzimych legend, a później wyodrębniali wydarzenia oraz wyróżniali elementy fantastyczne i realistyczne. Nauczycielka języka polskiego Emilia Kozłowska stwierdziła, że cel lekcji został osiągnięty: uczniowie znają legendy związane z Turkiem i okolicami oraz umieją wymienić cechy legend jako gatunku literackiego. Lekcja stanowiła doskonałe przygotowanie do samodzielnego tworzenia opowieści legendarnych, w których dzieci zastosują własną wyobraźnię i wiedzę. Dziękujemy panu Bartoszowi Stachowiakowi za przybycie i pomoc w realizacji tematu o legendach.