AKCJA  "ZAPAL  ZNICZ  PAMIĘCI"100 2177

Akcja „Zapal znicz pamięci” odbyła się w niedzielę (21 października 2012 roku) w Wielkopolsce, a także na Pomorzu, Kujawach, Śląsku i ziemi łódzkiej (czyli dawnych ziemiach wcielonych do III Rzeszy).

Radio Merkury wraz z Biurem Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu po raz czwarty zaprosiło do upamiętnienia Polaków, mordowanych w ramach niemieckiego planu eksterminacji elit. Honorowym patronem akcji był, jak co roku, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, który w tym roku zapalił znicz pamięci w Gostyniu w 73-rocznicę egzekucji miejscowych elit.

Akcja społeczna "Zapal znicz pamięci" polegała na zapaleniu zniczy o godzinie 12.00 w miejscach pamięci narodowej związanych z II wojną światową oraz na przesłaniu zdjęcia na naszą stronę internetową (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ) Celem akcji było przypomnienie zagłady polskich elit na ziemiach wcielonych do III Rzeszy oraz skrajnie trudnych warunków okupacyjnych na tym terenie.

Również nasza szkoła wzięła udział w tej akcji, m.in. pani Iwona Rosiak – nauczyciel historii zapaliła znicz na cmentarzu cholerycznym w Turku, a także przy pomniku Pamięci Nauczycieli Powiatu Tureckiego przy Szkole Podstawowej nr 1, oraz przy pomniku Nigdy Więcej Wojny upamiętniający Polaków zamordowanych przez Hitlerowców w latach II wojny światowej.

Najważniejsze to PAMIĘTAĆ!!