JAK W TURKU WALCZONO O NIEPODLEGŁOŚĆ NASZEJ OJCZYZNY?DSC04507

Żywe lekcje historii, jakie organizuje dla uczniów naszej szkoły p. Bożena Mielczarek stały się już tradycją. Niezwykłe osoby zapraszane na te spotkania gwarantują, że czas z nimi spędzony będzie nie tylko pouczający, ale przede wszystkim będzie to wspaniała wyprawa do przeszłości.

20 listopada odwiedził nas p. Tadeusz Rabiega, emerytowany nauczyciel i regionalista. Na spotkanie przybyła dyrektor szkoły p. Elżbieta Pokojowa, uczniowie klas V i VI naszej szkoły pod opieką nauczycieli.

W pierwszej części tej nietypowej lekcji historii zaprezentowały się uczennice, które przedstawiły krótki montaż słowno – muzyczny wprowadzający nas w podniosły nastrój. Wiersze i piosenki o tematyce patriotycznej były odpowiednim wstępem do wystąpienia naszego gościa p. Rabiegi.

Pan Tadeusz w niezwykle barwny i interesujący sposób roztoczył przed uczniami wizję naszego miasta w czasach, gdy Polski nie było na mapach Europy. Opowiadał o znanych postaciach z historii naszego miasta: Stanisławie Kączkowskim, Wincentym Milewskim, małżeństwie państwa Kozłowskich i wielu innych patriotach, dzięki którym żyjemy dziś w wolnym kraju.

Nasz gość swoje opowieści ilustrował licznymi oryginalnymi dokumentami z historii Turku i jego okolic: świadectwami szkolnymi, dowodami osobistymi, dokumentami cechowymi, listami, banknotami. Mieliśmy też wyjątkową okazję obejrzeć autentyczne zdjęcia lokalnych bohaterów, tworzących historię naszej małej Ojczyzny.

Elżbieta Nowak