ŚWIĘTO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ W „JEDYNCE”bezNazwy2

Jak co roku w październiku, we wszystkich szkołach  obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Tegorocznemu świętu przyświecały słowa Umberto Eco "Kto czyta książki, ten żyje podwójnie". W bibliotece „Jedynki” październik jest świętem całej społeczności szkolnej. Przygotowanych zostało wiele atrakcji dla wszystkich czytelników, zarówno uczniów, jak i nauczycieli.

Cała szkoła została udekorowana plakatami i gazetkami, promującymi czytanie książek oraz zachęcającymi do wizyt w bibliotece. Dla najmłodszych, uczniów klas pierwszych odbyły się przedstawienia japońskiego teatrzyku KAMISHIBAI. W tym celu czytelnia zamieniła się w mini salkę teatralną. W tej scenerii pierwszoklasiści z wielkim zainteresowaniem przeżywały losy książkowych bohaterów.

Wszyscy uczniowie klas III – VI wzięli udział w sondzie pt. „Wybieramy ulubioną książkę naszych uczniów”. W wyniku tych badań okazało się, że na pierwszym miejscu znalazły się: „Akademia Pana Kleksa” oraz  cykl o Harrym Potterze . Na drugim – znalazła się seria książek o przygodach psa Elfa, autorstwa Marcina Pałasza. Natomiast trzecie miejsce zajął  cykl „Koszmarny Karolek” Francesco Simon. Wśród wszystkich uczestników sondy została rozlosowana nagroda książkowa, którą otrzymał Michał Wardziński z kl. IV a. Tradycją stały się Loterie Fantowe, organizowane dla uczniów z okazji święta biblioteki szkolnej. Warunkiem udziału w loterii było wypożyczenie książki. Każdy los był wygrany, dlatego nie było ucznia, który wyszedłby tego dnia z biblioteki bez upominku… Święto biblioteki to przecież święto jej Czytelników.

Każdego roku spośród uczniów, wypożyczających książki z biblioteki w październiku losowane są osoby, które otrzymują  Tytuł Czytelnika Miesiąca oraz nagrody książkowe. W tym roku nagrodzeni zostali: Kacper Kazimierczak z kl. IV b oraz Aniela Węcka z kl. III a.

Ponadto, został przeprowadzony konkurs literacki na wiersz o bibliotece pt. „Moja biblioteka szkolna”. Ostatecznie komisja wyłoniła zwycięzców: w kategorii klas III-IV: I miejsce - Radosław Kałużny, IVb, II miejsce – Zuzanna Szczupak, IIIb, III miejsce – Nadia Przygońska, IIId i Klaudia Itczak, IIIb. Natomiast w kategorii klas V-VIwyniki są następujące: I miejsce - Natalia Gryska, VIb, II miejsce – Maja Chrzempiec, Va, III – Błażej Hartman, VI a oraz Julia Tomaszak, Ve. Ponadto przyznano wyróżnienie za szczególną oprawę graficzną swojej pracy dla Karoliny Karbowej, VI a. Prace konkursowe oceniała komisja konkursowa w składzie: E. Pawlak, M. Dizner, E. Kozłowską, M. Pakuła, A. Antczak, E. Nowak, B. Frątczak oraz przedstawicielka uczniów Weronika Karolak z kl. IVd.

Nagrody książkowe, przybory szkolne, gadżety i słodycze zostały ufundowane przez Przyjaciół naszej biblioteki: Radę Rodziców, Miejską Bibliotekę Publiczną w Turku, Bank BPH, ABC Biuro, Piekarnię Ogrodowczyk oraz prywatnych darczyńców. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za życzliwości i wsparcie.

Zapraszamy na bloga naszej biblioteki, gdzie można znaleźć szczegółowe informacje o naszych inicjatywach: http://biblinik102.blog.interia.pl/

Elżbieta Nowak