ETAP POWIATOWY XIX KONKURSUDSC08402

WIEDZY O WIELKOPOLSCE W NASZEJ SZKOLE

Etap powiatowy XIX Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce

W czwartek, 5 lutego br. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Turku odbył się Etap Powiatowy XIX Konkurs Wiedzy      o Wielkopolsce. Honorowy patronat nad uroczystością objęli: starosta turecki i dyrektor SP nr 1 . W szranki stanęło 39 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu powiatu tureckiego, podzielonych na poszczególne kategorie wiekowe.

Już po raz drugi Szkoła Podstawowa nr 1 była organizatorem eliminacji powiatowych w powiecie tureckim. Przybyłych gości witali uczniowie w strojach stylizowanych na XIX wiek. Część artystyczną rozpoczął chór szkolny pieśnią „Tu wszędzie jest Ojczyzna”. Ponieważ od kilku lat regulamin konkursu przewiduje pytania z zakresu Powstania Wielkopolskiego oraz gwary wielkopolskiej, uczniowie zaprezentowali wyreżyserowaną przez ucznia naszej szkoły mini sztukę „Zryw Wielkopolan” oraz wygłosili wiersz poznańskiego satyryka Lecha Konopińskiego. Ciepłe słowa do uczestników konkursu skierowała pani dyrektor SP nr1 Elżbieta Pokojowa .

Część oficjalna zakończyła się wręczeniem wszystkim uczestnikom konkursu pamiątkowych dyplomów oraz upominków. Aktu wręczenia dokonały: dyrektor Wydziału Powiatu Tureckiego – Elżbieta Michałowicz oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr1 Elżbieta Pokojowa.

Celem Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce jest przybliżenie uczniom dziedzictwa kulturowego regionu, jego historii i tradycji.

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku nieprzerwanie już od dwunastu lat uczestniczą w Konkursie Wiedzy o Wielkopolsce. Zainteresowani poznaniem historii, przyrody, a nawet gwary swojego regionu uczniowie poszerzali wiedzę, uczestnicząc w zajęciach kółka historycznego, pieszych i rowerowych wycieczkach po najbliższej okolicy, spotkaniach z ciekawymi ludźmi i lekcjach muzealnych. Wielu z nich stało się prawdziwymi ekspertami w dziedzinie wiedzy o Małej Ojczyźnie. Dzieci jednocześnie uczą się szacunku i dumy ze swojej małej ojczyzny – Wielkopolski.

Sam udział w etapie powiatowym jest wielkim zwycięstwem. Pytania konkursowe nie były proste, oczywiście testy były inne dla uczniów szkół podstawowych, jak i dla gimnazjalistów. W teście klasy czwartej uczniowie mieli popisać się znajomością czytania mapy Wielkopolski (rozpoznając dopływy Warty) i planu Poznania(zaznaczając miejsca związane z życiem wielkiego społecznika Karola Marcinkowskiego).Inne pytanie dotyczyło rządów Kazimierza Wielkiego, szczególnie systemu obronnego i gospodarki. We wszystkich testach były pytania dotyczące gwary wielkopolskiej, np. „Ułóż zdania używając wyrażeń gwarowych: ajzol, chabas, dracheta”. Na każdym poziomie były też pytania dotyczące Powstania Wielkopolskiego: np.„W Lusowie koło Poznania znajduje się Muzeum Powstańców Wielkopolskich. W tej samej miejscowości znajduje się mogiła”. Należało dokończyć zdanie, czyja mogiła znajduje się w Lusowie. ( odpowiedź - Józefa Dowbora –Muśnickiego – pytanie dla klasy piątej). W klasie szóstej podano wydarzenia związane z Powstaniem Wielkopolskim, które należało ułożyć w kolejności chronologicznej.

W gimnazjum jedno z pytań dotyczyło organizacji obronnych powstałych w miastach, skupiających rzemieślników dbających o sprawność w posługiwaniu się bronią (chodziło o bractwo strzeleckie i bractwo kurkowe), uczniowie mieli również wyjaśnić, co oznacza określenie, że miasto zostało założone „na surowym korzeniu”.

Na etapie rejonowym, który odbędzie się 23 marca naszą szkołę reprezentować będą uczniowie, którzy wspaniale spisali się na etapie powiatowym są to : Tomasz Rajczyk z 4c, Nina Grabara i Natalia Kałużna z 4d,Weronika Dziamara i Zuzia Szczesiak z 5e, Weronika Poszwa i Justyna Wojciechowska z 6d. Naszym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na kolejnych etapach.

Udostępnij

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn