Coroczne spotkanie z poznańskimi ułanamiDSC01937a

8 września, już po raz trzeci, zawitał  do Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku oddział konny Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół XV Pułku Ułanów Poznańskich.

Na szkolnym boisku zgromadzili się uczniowie i nauczyciele, by spotkać się ze swoimi niecodziennymi gośćmi. Spotkanie prowadzili uczniowie klasy VI e Julia Tomaszak i Paweł Perliński. Wszystkim spodobały się występy muzyczne Basi Malety oraz Niny Grabara i Weroniki Karolak, które zaśpiewały ułańskie pieśni.

Komendant Andrzej Walter przedstawił uczniom chlubne tradycje polskich kawalerzystów z początku II wojny światowej. Następnie uczniowie poznali powód pobytu ułanów w Turku. Komendant powiedział ...spadkobiercy 15 pułku zmierzają co roku na pola bitwy nad Bzurą, ich szlak wiedzie między innymi przez Turek dokładnie jak przed 76 laty. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w rekonstrukcji szlaku bojowego 15. Pułku Ułanów Poznańskich, który prowadził przez Turek.
Dzieci poznały wyposażenie i umundurowanie ułana oraz rzędu końskiego mundury, szable, lance, karabinki i kawaleryjski sprzęt jeździecki. Następnie kawalerzyści zaprezentowali pokaz jazdy w szyku, musztry paradnej oraz władanie bronią. Takie żywe lekcje historii nie zastąpią nawet najlepsze książki, a udział w widowisku na pewno przyczyni się do powiększenia grona sympatyków kawalerii.

Wielu uczniów przygotowało się do spotkania, przynosząc warzywa i owoce, które okazały się prawdziwymi przysmakami dla koni, które wzbudziły największe zainteresowanie wśród szkolnej społeczności. Organizatorką i inicjatorką żywej lekcji historii była, jak zawsze, p. Bożena Mielczarek.
 Upamiętnieniem spotkania z ułanami było wspólne pamiątkowe zdjęcie.