DSC 0008

   Fascynujące spotkanie z radioamatorem - krótkofalowcem

We wtorek, 22 września uczniowie klas: 5d, 6b, 6c, 6d wzięli udział w arcyciekawym spotkaniu w Miejskim Domu Kultury z radioamatorem – krótkofalowcem Jerzym Gomoliszewskim.

   Radioamatorzy interesują się falami radiowymi, techniką radiową, przekazywaniem wiadomości na odległość. Krótkofalowcy są zaś specyficzną grupą osób, których pasją są połączenia radiowe, prowadzenie rozmów z bliskimi lub dalekimi zakątkami świata, nawiązywanie przyjaźni radiowych i ciągłe zdobywanie nowych celów w dziedzinie fal radiowych. Fale krótkie, choć mają taką nazwę, charakteryzują się niezwykle długim zasięgiem, nawet wiele tysięcy kilometrów. Krótkofalowiec, z którym się spotkaliśmy, miał swój znak wywoławczy SP3 SLU, po którym jest rozpoznawany przez radio na świecie.

 

   Dzięki spotkaniu zapoznaliśmy się również z telegrafią – sposobem komunikacji przy pomocy alfabetu Morse’a. Litery i cyfry składają się z dźwięków długich i krótkich – tylko na papierze są kropkami i kreskami. Odgadywaliśmy pojedyncze litery, a później słowa, np. TUREK i KULTURA. Po włączeniu radiostacji, wśród pisków i trzasków, usłyszeliśmy sygnały nadawane alfabetem Morse’a z Węgier do Włoch. To było fascynujące!

   Na sali były przygotowane telefony polowe typu wojskowego i mogliśmy prowadzić fonią rozmowy w cztery osoby jednocześnie! Niektórzy uczniowie próbowali zamawiać pizzę!

   Na zakończenie spotkania odebraliśmy certyfikaty za nawiązanie pierwszej łączności radioamatorskiej. Na zewnątrz czekał na nas samochód ciężarowy Star – 266 pełen radiostacji i anten. Wchodziliśmy do wnętrza i kręciliśmy wszystkimi możliwymi pokrętłami. Był tam też klucz telegraficzny, na którym potrafiliśmy już nadawać. Niektórzy nadawali swoje imiona.

   To fascynujące spotkanie z człowiekiem pełnym pasji pokazało nam, że takie hobby rozwija umiejętności komunikacyjne oraz techniczne i zbliża ludzi!

                                                                                        Nina Grabara – kl. 5d


 

 

Udostępnij

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn