WP 20151021 10 11 00 Pro

Warszawo, witaj !

21 października 2015 roku klasy 5d, 6d wraz z panią Ewa Pawlak, panią Wiolettą Trochą, siostrą Teodozją i panią Elżbietą Nowak wybrały się na wycieczkę do Warszawy - stolicy naszego państwa. Wyprawa została zorganizowana w nagrodę dla klas za zwycięstwo w szkolnym konkursie "Aktywna klasa".

O godzinie 5:45 zebraliśmy się przed naszą szkołą, skąd wyruszyliśmy na wycieczkę o godzinie 6:00. Podczas podróży wszyscy byliśmy podekscytowani tym, co mamy zobaczyć, dlatego bardzo ucieszyliśmy się, kiedy o 10:30 dojechaliśmy na miejsce. Zaparkowaliśmy obok gmachu polskiego parlamentu i wyruszyliśmy na jego zwiedzanie. Gdy weszliśmy do budynku, odłożyliśmy ubrania wierzchnie do szatni i przeszliśmy do sali konferencyjnej, w której politycy udzielają wywiadów. Później mieliśmy okazję usiąść na balkonie w sali obrad. Pan oprowadzający po tej instytucji opowiedział nam całą historię polskiego Sejmu i Senatu. Następnie, w głównym holu, obejrzeliśmy tablice upamiętniające polityków, którzy ponieśli śmierć podczas II wojny światowej i w katastrofie smoleńskiej. Potem zeszliśmy po pięknych marmurowych schodach na dół i zobaczyliśmy makietę całego gmachu. Przewodnik pokazał nam i wytłumaczył, gdzie znajdują się biura, biblioteki i inne pomieszczenia służbowe parlamentarzystów. Później przeszliśmy do sali, w której odbywa zebrania partia mająca największą przewagę w Sejmie. Następnie wyszliśmy z budynku i przemieściliśmy się do Zamku Królewskiego. Zwiedziliśmy w nim komnaty naszych władców, podziwialiśmy piękne obrazy i rzeźby wybitnych artystów. Z zapartym tchem oglądaliśmy salę tronową i balową. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat historii warszawskiego zamku. O godzinie 14:00 wyruszyliśmy w drogę do TVP. O 14:30 byliśmy na miejscu i wchodziliśmy do ogromnego budynku. Po zostawieniu kurtek w szatni, przeszliśmy długim korytarzem i znaleźliśmy się w I studio, w którym kręcony jest teleturniej "Jaka to melodia?". Mogliśmy usiąść na miejscach przeznaczonych dla widowni. Przewodnik opowiedział nam, jak wygląda proces kręcenia teleturnieju. Następnie przeszliśmy do II studio, w którym zobaczyliśmy przygotowania do kręcenia programu "Świat się kręci". Usłyszeliśmy próbę zespołu, który akurat miał wystąpić gościnnie. Pan pokazał, jak są ustawione kamery i zaprowadził nas do reżyserki , gdzie wytłumaczył nam, do czego służą poszczególne sprzęty. W III studio mieliśmy okazję obejrzeć nową aranżację, w jakiej jest kręcony program "Pytanie na śniadanie". Ku naszemu zaskoczeniu okazało się, że niektóre elementy choreografii są zdjęciami, a nie prawdziwymi przedmiotami. Kolejną atrakcją, którą zwiedzaliśmy, było pomieszczenie zwane akwarium, którego wszystkie ściany wykonane są ze szkła. Następnie udaliśmy się do muzeum filmu, gdzie dowiedzieliśmy się, jak wyglądały kiedyś kamery, telewizory oraz poznaliśmy tytuł pierwszej nakręconej, polskiej bajki - "Jacek i Agatka". Ostatnim punktem wycieczki był pyszny obiad w telewizyjnej restauracji. Zmęczeni, ale pełni wrażeń, około godziny 17:00, wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. W trakcie jazdy zatrzymaliśmy się na krótki postój w McDonaldzie. Na miejsce dotarliśmy o 21:30, gdzie czekali na nas stęsknieni rodzice.

Wycieczka do Telewizji Polskiej, Sejmu i Zamku Królewskiego w Warszawie bardzo nam się podobała. Uczestnicząc w niej, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat historii filmu i telewizji oraz poszerzyliśmy wiedzę z zakresu dziejów naszej ojczyzny. Zobaczyliśmy z bliska, jak funkcjonuje parlament oraz poznaliśmy wydarzenia, które ukształtowały jego dzisiejszy wygląd. W przyszłości z chęcią powrócimy do tych miejsc, a tych, którzy nie byli, zachęcamy do ich odwiedzenia, bo warto je zobaczyć.

Wspólny powrót w godzinach wieczornych dostarczył nam nie mniej emocji. Możemy śmiało powiedzieć, że warto być aktywną klasą i dlatego również w tym roku szkolnym dołożymy wszelkich starań, by udzielać się w szkole na wszystkich możliwych płaszczyznach.

Michalina Rosiak, Nina Grabara – kl. 5 d