11 listopada – Święto Niepodległości

10 listopada 2015 r. w Szkole Podstawowej nr 1 odbył się apel z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości. Na tej uroczystości pojawiło się wiele ważnych osób. Gościem specjalnym była pani Halina Łukaszewska – przyjaciel naszej szkoły. Apel przygotowali uczniowie klas VIe i Vc pod okiem nauczycielek p. Bożeny Mielczarek i p. Małgorzaty Pakuły. Pieśni patriotyczne przygotowała p. Izabela Ochota, napisy wykonała Grażyna Sujewicz, poloneza uczyła p. Agnieszka Szymczyk.

Na początku przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Kinga Fijałkowska powitała wszystkich zebranych. Następnie zaprosiła na krótką lekcję historii, podczas której mieliśmy okazję przypomnieć ważne dla naszego kraju wydarzenia historyczne począwszy od pierwszego rozbioru Polski aż po odzyskanie niepodległości. Momentem kulminacyjnym uroczystości było pojawienie się na scenie Józef Piłsudskiego wraz z żoną i córkami. Majestatyczne ubrania przeniosły nas w początki XX wiek. Zwieńczeniem całej uroczystości był taniec polonez przygotowany przez uczniów klasy VIe. Wyszło im to wspaniale, a wszyscy zebrani byli pod dużym wrażeniem ich wdzięku. Po występie, goście zabrali głos.

Apel miał uświadomić uczniom, jak ważnym i upragnionym przez naszych przodków wydarzeniem było odzyskanie przez Polskę niepodległości. Ta żywa lekcja historii nie tylko przybliżyła uczniom sylwetkę Józefa Piłsudskiego, ale także pokazała, że o niepodległość kraju dbać powinni wszyscy Polacy – dziś i w przyszłości.