W Szkole Podstawowej nr 1 dbają o piękną i poprawną polszczyznę DSC07914

W trosce o kulturę języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 1 w Turku odbył się II Szkolny Turniej Językowy „Z poprawną polszczyzną na co dzień”. Głównym celem konkursu jest wyrabianie w uczniach nawyku językowej dociekliwości. Uczestniczyli w nim uczniowie klas szóstych, którzy wytypowali czteroosobowe drużyny: „Chytruski” z klasy 6a, „Żółwiki” z 6b, „Rozmarzone leniwce” z 6c, „Turboliterki” z 6d i „Bystrzaki” z klasy 6e. W konkursowych zmaganiach dzieci mogły pochwalić się swoją wiedzą na temat form wypowiedzi, części mowy, słownictwa, związków frazeologicznych, polskich przysłów i oczywiście ortografii.

Podczas kiedy drużyny rozwiązywały zadania, chętni uczniowie z widowni również mieli możliwość zaprezentowania swojej wiedzy językowej, bawiąc się m. in. w kalambury i rozwiązując zagadki. Po zakończeniu turnieju komisja sprawdziła prace i wyłoniła zwycięzców, którymi okazały się “Bystrzaki” z klasy 6e. W tym czasie swoje talenty zaprezentowali uzdolnieni uczniowie – laureaci konkursów literackich i recytatorskich.

Po wręczeniu dyplomów i rozdaniu nagród uczniowie zgodnie stwierdzili: “ Turniej powinien odbywać się co roku, a na pewno przyczyni się do poprawy naszej polszczyzny”.