Spotkanie z prokuratorem

Prokurator to osoba, która strzeże praworządności i czuwa nad ściganiem przestępstw.

23.05.2016r. do naszej szkoły przybyli na spotkanie: prokurator – pan Marcin Rosiak oraz panowie policjanci. Przyjechali po to, aby opowiedzieć nam o konsekwencjach naszych czynów.

Na początku rozdano nam książki i kartki. Pan prokurator mówił o odpowiedzialności karnej - od 17. roku życia (z kilkoma wyjątkami) odpowiadamy za swoje czyny przed sądem dla dorosłych (wcześniej dla nieletnich). Pan Rosiak opowiedział nam, na czym polegają najczęściej popełniane przestępstwa, np. rozbój czy przywłaszczenie. Panowie policjanci wytłumaczyli, na czym polega ich praca. Zaprezentowali nam przedmioty takie jak: kajdanki, ręczny miotacz gazu, pałka. Jeden z naszych kolegów odcisnął swoją rękę na bramce. Technik kryminalistyczny za pomocą specjalnych urządzeń zdjął ten ślad, a następnie zaprezentował go nam. Dowiedzieliśmy się, iż na sali sądowej znajduje się wiele osób, a niektóre z nich noszą togi z różnokolorowymi wstawkami: prokurator (czerwone), sędzia (fioletowe) oraz adwokat (zielone).Mieliśmy okazję odcisnąć swoje palce na specjalnej kartce, a także ubrać prokuratorski strój. Następnie panowie policjanci rozdali nam cukierki, a pan prokurator złożył życzenia z okazji Dnia Dziecka. Wszyscy szczerze podziwiamy osoby pracujące w sądzie czy w policji, ponieważ są to trudne zawody, wymagające cierpliwości, odwagi i oczywiście przestrzegania prawa.

Spotkanie bardzo nam się podobało. Dowiedzieliśmy się, jakie konsekwencje możemy ponieść za nasze czyny, na czym polega praca naszych gości. Bardzo dziękujemy panu Rosiakowi, panom policjantom oraz technikowi kryminalistycznemu za przybycie do naszej szkoły i poświęcony nam czas.

Zuzia Szczesiak kl.6e